Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor märkis Riigikogus toimuva konverentsi „Eesti 10 aastat Euroopa Liidus“ avamisel, et nüüd kus oleme Euroopa Liidus olnud kümme aastat on sobilik veelkord tänada 369 657 Eesti kodanikku, kes tegid õige otsuse ja hääletasid rahvahääletusel liitumise poolt. „Ma usun, et ka paljud 183 454 vastuhääletajast on kümne aasta jooksul oma veendumusi muutnud,“ ütles Nestor. 

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Arto Aas toonitas, et Euroopa Liit ja NATO on Eesti heaolu tõstmisel ning julgeoleku tagamisel olnud asendamatud. Eriti just tänases keerulises geopoliitilises olukorras on võimatu Euroopa Liidu rolli üle tähtsustada. Halle tsoone Euroopas enam ei ole, kindlasti pole neid piirialadel. Ta toonitas, et Euroopa Liit on andnud meile õigustatud kindlustunde. Aga muidugi ka rohkem vabadusi ja võimalusi. „Praegu võtame inimeste vaba liikumist Euroopas töötamise, õppimise või elukohavahetuse eesmärgil inimeste loomuomase õigusena. Selliseid hüvesid Euroopa Liidu mittekodanikud nautida ei saa,“ märkis Aas. 

Aas juhtis tähelepanu asjaolule, et üha suuremaks paisuvas Euroopa Komisjonis on tähtis volinike tegevus regionaalpoliitika, humanitaarküsimuste, mitmekeelsuse ja tarbijakaitse küsimuste lahendamisel. Aas esitas retoorilise küsimuse. „Aga kes tegeleb kaitseküsimustega?“ Tema hinnangul on üsna selge, et tänase töökorralduse juures ei jätku Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgel esindajal kaitseküsimusteks aega ega ressurssi. Aas selgitas, et kas me ei peaks tegelema Euroopa Liidu julgeolekupoliitika aluste ümbervaatamise ja institutsioonide kaasajastamisega. „Alustuseks võiks luua välissuhetest eraldi regulaarselt toimiva kaitsenõukogu. Samuti tasub kaalumist kõrge esindaja asetäitja koha loomine kaitseküsimustes,“ ütles Aas. 

„Üks on kindel – julgeolek ei sünni iseenesest. Julgeolekusse tuleb panustada pidevalt ja aktiivselt. Euroopa Liit ja tema ühine julgeoleku- ja kaitsepoliitika on Eesti omariikluse oluline alustala. Euroopa kaitsmine ei saa jääda ainult Ameerika Ühendriikide õlgadele,“ rõhutas Arto Aas. 

Riigikogu konverentsisaalis toimuval konverentsil teevad ettekanded veel Euroopa Komisjoni delegatsiooni juht Eestis 2000—2004, suursaadik John Kjær, majandus- ja kommunikatsiooniminister Urve Palo, Euroopa Komisjoni kaubandusdirektoraadi direktor Signe Ratso ja Euroopa Komisjoni asepeasekretär Henrik Hololei. Paneeldiskussioonil Euroopa Liidu tuleviku teemadel on kutsutud osalema Euroopa Parlamendi saadikukandidaadid Tunne Kelam, Arto Aas, Mailis Reps ja Ivari Padar

Konverentsi korraldavad Riigikogu ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Konverentsist on veebiülekanne: https://www.riigikogu.ee/index.php?id=173840 

Pildid:

Riigikogu pressiteenistus 

 

 

Tagasiside