Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus on 20. sajandi teise poole Ukraina kujutava kunsti klassiku Juri Hõmõtši tööde näitus.

Riigikogu esimees Lauri Hussar tunnustas arhitekti taustaga Ukraina kunstniku loomingut, kes sai tuntuks maalikunstnikuna ja arhitektuurimaastiku ületamatu meistrina.

„Venemaa agressiooni ajal on muutunud tihedamaks kultuurialased sidemed Eesti ja Ukraina vahel. Tänane näitus näitab ka pikaajalisi kunstialaseid sidemeid meie kahe rahva vahel,“ ütles Hussar. Ta lisas, et väljapandud töödes on värvikaid leide ja omapäraseid vaatenurki Tallinna arhitektuuri omapärast, mille vaatamine teeb südame soojaks.

Kunstniku Tallinna kollektsioonis on ligi 120 maali, millest 15 guašitööd on ka näitusel esindatud. Peale Tallinna avastamist oma loomingus 1950. aastate lõpus naasis Hõmõtš siia 1964. aastal.

1964. aasta „Tallinna“ sarjas avaldavad muljet ootamatud nurgad, julged värvid ja lakooniline joonistus. Hõmõtši loomingus on igal pool hämmastav vabadus ja originaalsus.

Arhitekti taustaga Hõmõtš (1928–2003) sai kuulsaks maalikunstnikuna ja arhitektuurimaastiku ületamatu meistrina. Kunstniku peamine maalisari on pühendatud Ukraina sakraalarhitektuurile, nagu näitus “Soborna Ukraina”. Suure osa Hõmõtši loomingulisest pärandist moodustavad tema “Euroopa tsükli” teosed  nagu sarjad “Tallinn”, “Riia”, “Vilnius”, “Helsingi”, “Bukarest”, “Krakow” ja teised.

Alates 1950. aastatest on muutumatu eduga toimunud üle 40 isikunäitusi Kiievis, Budapestis, New Yorgis, Helsingis ja Moskvas. 2018. aastal toimus arhitektuuri- ja ajalookaitsealas “Kõjivi Sofia” Balti riikide taasiseseisvumise 100. aastapäevale pühendatud näitus “Juri Hõmõtši TOPOS”. Nüüd eksponeeritakse tema loomingut esmakordselt Eestis.

Ukraina poolne näituse korraldaja on heategevusorganisatsioon Khymych Art Foundation koostöös patroonide Mõkola ja Anna Suškoga ning Suško Fondiga.

Näituste korraldajad Eesti poolt on Eesti Ukrainlaste Kongress ja Narva Meediaklubi MTÜ  ja Ukraina Eesti suursaatkond koostöös Riigikogu Kantseleiga.

Täna Toompea lossi III korruse galeriis kell 14 avatav näitus on vaatamiseks kuni 17. maini.

Fotod (Erik Peinar, Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside