Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Toompea lossis oli täna arutelu teemal: "Eesti arengufond kui teadmistepõhisele ühiskonnale ülemineku meede."

Riigikogu esimees Ene Ergma ütles arutelu algul: ”Teadmistepõhise majandusmudeli kasutuselevõtmine ei ole pelgalt Eesti probleem, vaid kogu Euroopa Liidu oma. Lissaboni strateegia ambitsioonikad eesmärgid näevad ette, et aastaks 2010 peaks Euroopa muutuma kõige konkurentsivõimelisemaks ja dünaamilisemaks teadmistepõhiseks majandusruumiks.” Ergma märkis, et kahjuks näitavad viimased mõjukad analüüsid Euroopas vana malli järgi toimivat mõttelaadi. ”Enne kui ei toimu paradigma muutumist ”” siis vaevalt suudetakse Lissabonis püstitatud eesmärke täita,” ”” lisas ta.

Eesti Panga president Vahur Kraft rõhutas oma esinemises: ”Eesti vajab visiooni ja terviklikku nägemust tulevikust, millel on laiapõhjaline ühiskondlik toetus”. Kraft pidas oluliseks teiste riikide kogemuste põhjalikku uurimist. Erilist tähelepanu tuleks pöörata Euroopa konkurentsivõime sisu ja alust mõjutavatele teguritele. Eesti Panga president rõhutas Riigikogu rolli tähtsust kõne all oleva probleemi lahendamisel. 2001. aasta detsembris kiitis IX Riigikogu koosseis heaks Eesti pikaajalist arengut suunava dokumendi ”Teadmistepõhine Eesti. Eesti teadus- ja arendustegevuse strateegia 2002-2006.” Selles dokumendis nähakse Eestit teadmistepõhise ühiskonnana, kus uuringud, teadmiste ja oskuste rakendamine ning inimkapitali areng on majanduse ja tööjõu konkurentsivõime ning elukvaliteedi kasvu allikaks. Nimetatud dokument on aidanud hoida teemat avalikkuse tähelepanu all.

Oluline roll on olnud täita Strateegiliste Algatuste Keskusel, mis pakub välja meetmed läbimurde saavutamiseks teadmistepõhise ühiskonna suunal.

Tänasel arutelul esinesid veel visionäär Linnar Viik, Tulevikuuuringute Instituudi direktor Erik Terk ja Strateegilise Algatuse Keskuse juhataja Meelik Kattago.

Arutelul osalesid ja mõttevahetusest võtsid osa Riigikogu kõikide fraktsioonide esindajad. Kohal oli ka Teaduste Akadeemia president Richard Villems.

Arutelu korraldasid Riigikogu ja Strateegilise Algatuse Keskus.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside