Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus läbis esimese lugemise avatud valimisnimekirjade eelnõu, mille kohaselt järjestatakse erakonna üleriigilisse valimisnimekirja kantud inimesed pärast valimisi vastavalt saadud häältele.

Vabaerakonna fraktsiooni algatatud Riigikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (3 SE) eesmärk on muuta üleriigiline nimekiri Riigikogu valimistel avatuks. See tähendab erakonna valimisnimekirja kantud isikute järjestamist vastavalt saadud häälte arvule, mille juures võetakse arvesse valimisringkonna suurus.

Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel ütles istungil, et eelnõu näeb ette kompensatsioonimandaatide omandamise viisi muutmist. „Lihtsamalt öeldes on see üleminek avatud nimekirjadele, täiesti avatud nimekirjadele, kus erakonna poolt moodustatud pingerea idee ja mõte kaob,“ lausus ta.

Herkel ütles, et eelnõu kohaselt reastatakse kandidaadid kompensatsioonimandaatide saamisel vastavalt sellele, milline on nende isiklik häälte kaal. „Seda on võimalik arvutada protsendina ringkonna lihtkvoodist. Ringkonna lihtkvoot teatavasti sõltub tinglikust mandaatide arvust antud ringkonnas ja sellest, kui palju valijaid osales valimistel,“ lisas ta. „Võib öelda ka, et see sõltub ringkonna suurusest ning seal jagatavatest mandaatidest.“

Põhiseaduskomisjoni nimel ettekande teinud Mart Nutt märkis, et komisjoni 12. mai istungil tutvustatud analüüsi kohaselt oleks 2015. aasta Riigikogu valimistel välja jagatud 22 kompensatsioonimandaadi saajast jäänud samaks vaid viis, kui mandaatide jagamisel oleks kasutatud eelnõus pakutud lahendust.

Eelnõu muudatusettepanekute tähtajaks on 11. juuni.

Läbirääkimistel võtsid sõna Mihkel Raud, Jüri Adams ja Martin Helme.

Istungi stenogramm: http://stenogrammid.riigikogu.ee/et/201505281000#PKP-16946

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu (NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside