Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma esitles täna Toompea lossis Riigikogu juubeliks valminud 336 leheküljelist tõlkeraamatut, milleks on Arend Lijpharti „Demokraatia mustrid: valitsemisvormid ja nende toimimine 36 riigis”. Sissejuhatava sõnavõtuga esines professor Rein Taagepera, kes ühtlasi koostas raamatule saatesõna.

Ergma ütles esitlusel, et iga Riigikogu liige peaks enne, kui ta Riigikogusse tööle asub, selle raamatu läbi lugema. Nimetatud raamatu lugemist soovitas Riigikogu esimees ka meedia esindajatele: „Raamat annab arusaamise, et demokraatia ei ole alati täiuslik”.
Professor Taagepera märkis, et Lijpharti „Demokraatia mustrid” sisaldavad analüüsi, mida on väga lihtne lugeda lisades, et sellega suudavad hakkama saada vähesed autorid. Omapoolses raamatututvustuses viitas professor raamatus sisalduvale autori järeldusele: „Leppedemokraatiad toimivad mitmes mõttes paremini kui enamusdemokraatiad.”
Kuulsa teose Democracies (Demokraatiad) uuendatud ja laiendatud väljaandes esitab Lijphart kogu maailma demokraatlike institutsioonide senisest avarama ja sügavama analüüsi. Vaadeldes 36 riiki poole sajandi vältel (1945–1996), teeb Lijphart tähtsaid ja isegi ootamatuid järeldusi selle kohta, mis liiki demokraatia toimib kõige paremini. Valitsuste, parlamentide, erakondade, valimissüsteemide, ülemkohtute ja käesolevas väljaandes esmakordselt ka huvirühmade ja keskpankade süstemaatilise võrdluse teel näitab Lijphart, et mida leppelisem on demokraatia, seda „hoolivam ja südamlikum” on ta heaolu-, keskkonna-, kriminaalõigus-, välisabi- ja muude selliste küsimuste lahendamisel. Lijpharti tulemused on kaugeleulatuva tähtsusega mitte üksnes oma esimest demokraatlikku põhiseadust koostavate riikide, vaid ka praktilisi reformilahendusi otsivate väljakujunenud demokraatiate jaoks.
 
Arend Lijphart on San Diegos asuva California Ülikooli politoloogiaprofessor ja üle kahekümne raamatu autor või toimetaja. Parlamentarismi tutvustav tõlkeraamat ilmus Riigikogu Kantselei ja Eesti Rahvusraamatukogu koostööna. 
 
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside