Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Teisipäeval, 15. jaanuaril kell 13 esitletakse Riigikogu kunstisaalis Riigikogu Kantselei ja Eesti Rahvusraamatukogu koostöös ilmunud Stefan Marschalli raamatut „Parlamentarism. Sissejuhatus“. Raamatut tutvustavad Riigikogu esimees Ene Ergma ja raamatu toimetaja Mihkel Solvak.

Parlamendid on pidevalt esile kutsunud teaduslikku huvi. Ent kuigi „parlamentarismiuuringuid” on tehtud juba sajandeid, tundub parlamentarism ikka veel olevat mitmeski mõttes saladuslik. Esmalt võib äratada imestust tema stabiilsus ja vastupidavus. Ikka ja jälle on parlamentarismile lõppu kuulutatud, kuid sellegipoolest on parlamendid jäänud demokraatliku ühiskonna ankrupaikadeks,“ kirjutab Marschall raamatu eessõnas.

Raamatus leiavad käsitlust parlamentarismi ajalugu ja teooria, parlamentide organisatsioon ja tööviisid, parlamentide funktsioonid ja nende esinemine rahvusriigi tasandist madalamal, aga ka ülalpool. Lõpuks vaadeldakse valitud parlamentarismikriitika seisukohti ning visandatakse neoparlamentaarse ajajärgu perspektiiv. Näidetena on teiste kõrval kasutatud Suurbritannia ja Prantsusmaa parlamente, Saksamaa Liitvabariigi Liidupäeva, Ameerika Ühendriikide Kongressi ning Euroopa Parlamenti. Autor on eesti lugejale lisanud ka eraldi eessõna, kus ta toob välja pärast raamatu algset ilmumist (2005) toimunud olulisi muutusi Euroopa Parlamendi pädevustes Lissaboni lepingu jõustumise järel.

Raamat sobib kasutamiseks kõrgkooliõpikuna, iga peatüki lõpus on loeteluna toodud olulisemad käsitlust leidnud aspektid ning lisatud ka kordamisküsimused loetu kohta. Samas on see kergelt loetav ja mõtlemisainet pakkuv nii lihtsalt parlamentidest huvitatuile kui ka akadeemilise uurimistööga tegelejaile.

Raamatu autor Stefan Marschall on politoloogia professor Heinrich Heine nimelises Düsseldorfi Ülikoolis ja arvukate parlamentarismikäsitluste autor.

Tegemist on järjekorras teise tõlkeraamatuga, mis valminud Riigikogu Kantselei ja Eesti Rahvusraamatukogu koostöös. Raamatu on tõlkinud Katrin Kaugver. Varem on Riigikogu Kantselei ja Eesti Rahvusraamatukogu koostöös ilmunud Arend Lijpharti „Demokraatia mustrid”.

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside