Riigikogus avati Balti Assamblee 42. istungjärk
Baltimaade parlamentide esindajad, spiikrid ja välisministrid kogunesid Tallinnas Balti Assamblee 42. istungjärgule ja 29. Balti Nõukogusse.
Balti Assamblee (BA) president Timo Suslov kuulutas istungjärgu avatuks ja palus tõusta mälestusseisakuks tänavu meie seast lahkunud pikaaegse BA Eesti delegatsiooni juhi ja BA presidendi Aadu Musta auks.
Riigikogu esimees Lauri Hussar kinnitas oma avakõnes, et Venemaa agressioonist alates on Balti riigid julgeolekuvaldkonnas eriti silmapaistvalt tegutsenud ning teinud tihedamat koostööd kui kunagi varem. Selle väsimatu veenimistöö tulemusena on nüüd Euroopa Liidu tasandil valmimas juba järjekorras kaheteistkümnes Venemaa vastu suunatud sanktsioonide pakett, muutunud on NATO Venemaa-suunaline poliitika, Venemaa on välja heidetud Euroopa Nõukogust ja välja hääletatud ÜRO Inimõiguste Nõukogust. „Koostöös teiste Ukraina toetajatega peame jätkama agressorriigi rahvusvahelise isoleerimisega ja töötama edasi selle nimel, et Venemaa vastutaks kõigi Ukrainas toime pandud kuritegude eest,“ sõnas ta.
„Sellest lähtuvalt on Riigikogu menetluses Eesti vabariigi valitsuse algatatud seaduseelnõu, mis loob Eestile ja pretsedendina ka Euroopale õigusliku mehhanismi kasutada Ukrainale tekitatud sõjakahjude hüvitamiseks rahvusvaheliste sanktsioonide alusel Venemaa külmutatud varasid. Oleme samasuguse mehhanismi loomist ka Euroopa Liidus pikalt taotlenud, kuid nüüd oleme valmis oma tegudega suunda näitama Euroopale ja laiemale maailmale,“ kõneles Hussar. „Meie panus rahvuslikku, piirkondlikku ja liitlas-julgeolekusse algab igaühe teadlikust vastutusest demokraatia ja õigusriikluse arendamisel ja kaitsmisel. Vajame igaühe panust, sest koos mõeldes ja tegutsedes saame paremaid tulemusi.“
Istungjärgu avamisel pidasid kõned ka Läti asespiiker Antoņina Ņenaševa ja Leedu spiiker Viktorija Čmilytė-Nielsen ning BA president Timo Suslov andis ülevaate Balti Assamblee Eesti eesistumisaastast.
„Eesti eesistumisaasta möödunud vastupidava, turvalise, usaldusväärse ja kestliku Balti piirkonna ehitamise jätkamise tähe all. See on eriti tähtis, kuna praegu käib Euroopas sõda. Ühelt poolt pani Venemaa sõda Ukrainas Balti riike ümber hindama oma turvalisust ning julgustas meid paikama oma riikide julgeolekuvõimekuses olevaid puudujääke. Samal ajal peab püsima ühtne ja vankumatult tugev Balti riikide toetus Ukrainale ja töö Venemaa tõelise pale paljastamise nimel,“ toonitas Suslov. „Hoiatasime Venemaa eest aina uuesti ja uuesti, kuid kahjuks meid ei usutud. Nüüd, nähes osapoolte väsimist ja prioriteetide muutumist, peame meie, Balti parlamentäärid seda tähtsat tööd kindlalt ja järjekindlalt jätkama.“
Suslov lisas, et sellistest parlamentaarsetest koostööorganisatsioonidest nagu Balti Assamblee on globaalsete kriiside lahendamisel abi ning tal on rõõm tõdeda, et Balti Assamblee on aastate jooksul osutunud suurepäraseks viisiks erinevate maailma paikade parlamendiliikmeid kokku tuua.
Istungjärku juhatavad Balti Assamblee president Timo Suslov ning BA asepresidendid Andrius Kupčinskas ja Jānis Vucāns.
Ühtlasi toimub täna Balti riikide valitsuste ja parlamentide koostöö kogu Balti Nõukogu 29. kohtumine. Balti Nõukogu istungit juhatavad Balti Ministrite Nõukogu esimees, Eesti välisminister, Margus Tsahkna ja Balti Assamblee president Timo Suslov. Peale nende peavad kõne ka Leedu ja Läti välisministrid Gabrielius Landsbergis ja Krišjānis Kariņš.
Kell 13 algab Riigikogu valges saalis pressikonverents, kus saab küsimusi esitada kolme Balti riigi välisministrile ja BA delegatsioonide juhile. Vahetult enne pressikonverentsi kirjutavad BA president ja BMN-i esimees alla Balti Assamblee ja Balti Ministrite Nõukogu ühisavaldusele.
Pärastlõunal jätkuval BA istungjärgul tulevad arutamisele Venemaa Ukraina-vastase agressiooni mõju majandusele ja tõhus tsiviilkaitse. Istungjärgu lõpus valitakse uus BA president, allkirjastatakse Balti Assamblee lõppdokumendid ning Eesti annab Balti Assamblee eesistumise üle Leedule.
Balti Assamblee on kolme Balti riigi parlamendi konsultatiivne koostööorganisatsioon, mis arutab vastastikkust huvi pakkuvaid küsimusi. BA Eesti delegatsiooni esimees on Timo Suslov ja aseesimees Enn Eesmaa ning sinna kuuluvad Arvo Aller, Karmen Joller, Meelis Kiili, Lauri Laats, Priit Lomp, Tiit Maran, Helir-Valdor Seeder, Riina Solman, Margit Sutrop ja Peeter Tali.
Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
631 6353, 5558 3993
[email protected]
päringud: [email protected]