Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Istungil esinesid ettekannetega Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Kristiina Ojuland, väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa ja põhiseaduskomisjoni esimees Urmas Reinsalu.

Ojuland keskendus oma ettekandes ELi liikmesriikide identiteedi tähtsuse, demograafiakriisi, immigratsioonipoliitika ja konkurentsivõime probleemidele. Euroopa immigratsioonipoliitika peab Ojulandi järgi arvestama eelkõige ELi liikmesriikide võime, vajaduse ja sooviga immigrante vastu võtta. „Oleme hoiatanud, et me ei toeta mingi nn üle-Euroopalise immigrantide jaotusvõrgu võimalikku loomist,” märkis Ojuland. Kõneldes konkurentsivõimest märkis ELAKi esimees, et vaatamata Lissaboni strateegia kriitikale ei tohi lasta selles fikseeritud eesmärkidel laiali valguda. „Iga liikmesriik peab ise ja täie vastutusega ning selle riigi olustikku silmas pidades kavandama majanduskasvu ja konkurentsivõime tõstmise meetmeid,” lausus ta.

Enn Eesmaa märkis oma kõnes, et Eesti on jätkuvalt huvitatud mobiilsest, toimekast, mõttekalt, kuid mitte ülekoordineeritult, selge pädevuste jaotusega Euroopa Liidust.

Reinsalu keskendus oma ettekandes Euroopa õigusliku integratsiooni tuleviku ning eelkõige põhiseaduse lepingu problemaatikale. „Põhiseaduse lepe on elav poliitiline reaalsus, mille puhul me teame, et olemasoleval kujul ei saa see juriidiliseks reaalsuseks. Selletõttu vajame me elavat akadeemilist diskussiooni põhiseaduse leppe teemal,” rõhutas Reinsalu.

Debatis käsitleti Euroopa põhiseaduse lepingu kõrval küsimusi, kas Euroopa Liit jätkab eeskätt majandusliiduna või suundub tugevama poliitilise ühenduse poole. Samuti toimus arutelu kui kaugele võib või peaks Euroopa Liit laienema. Eesti jaoks aktuaalse probleemina peatuti eurotsooniga ühinemise teemal.

***

45 poolthäälega (vastu 1) võttis Riigikogu vastu valitsuse algatatud postiseaduse (815 SE), millega kehtestatakse nõuded universaalse postiteenuse esitajatele. Universaalne postiteenuse on avalik teenus, mille eesmärk on kõigile võrdsetel tingimustel postiteenuste kättesaadavuse tagamine.

Istungi stenogrammi leiab Riigikogu koduleheküljel aadressilt:

http://web.riigikogu.ee/ems/plsql/stenograms.form

Riigikogu pressitalitus

Kateriin Leini, 631 6353

Tagasiside