Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister esines eelarvekõnega.

Peaminister Juhan Parts esines täna Riigikogu ees poliitilise avaldusega seoses tuleva aasta eelarve seaduse eelnõu üleandmisega. Peaminister märkis, et meie järgmise aasta eelarve on üle viie miljardi krooni suurem, kui oli selle aasta oma. Parts ütles, et eelarve suurus ei ole mingi valitsuse kingitus oma rahvale. Riik ei loo töökohti. Riik ei tekita lisandväärtust. Inimesed tekitavad. Majandust on kasvatanud ja selle eelarve võimalikuks teinud sajad tuhanded tublid Eesti töötajad ja ettevõtjad, kes on oma töökuse ja vaevaga kasvatanud nii omaenda heaolu kui ka rahvuslikku rikkust.

Valitsus on kokku leppinud, et järgmise aasta eelarve kulud jäävad protsendina SKP-sse samasse suurusjärku kui sel aastal. Samas on oluline olla säästlik riigiaparaadi ülalpidamiskuludes. Jätkatakse riigi tegevuskulude alandamist. Kui 2003 moodustasid need 7,46%, käesoleval aastal 7,28% siis järgmiseks aastaks oleme planeerinud 7,21% SKP-st. Jätkatakse tulumaksuvaba miinimumi tõstmist, järgmise aasta 1. jaanuarist 1700 kroonini ja alandatakse tulumaksu 2% võrra. Nii jääb keskmist palka teenivale inimesele järgmisel aastal umbes kaks ja pool tuhat krooni rohkem kätte. Peaminister iseloomustas lühidalt riigieelarve eraldiste olulisemaid aspekte elualade kaupa.

Peaminister tuletas meelde, et Euroopa raha on nüüdsest ka meie raha. Me maksame Euroopa eelarvesse aastas üle 1,3 miljardi krooni. See, nagu ka kõigi teiste riikide panused Euroopa rahadesse, on maksumaksja raha, mida tuleb kasutada vastutustundlikult. Mida kiiremini kasvab meie rahvuslik rikkus, seda kiiremini kasvab ka meie panus kogu Euroopa arengusse.

Tuleva aasta eelarve on tasakaalus. ”Jätame selle eelarve tasakaalu,” rõhutas peaminister. Nii on kasulik Eesti inimesele, kes on laenuraha eest omale lõpuks uue kodu soetanud. Täna elab Eesti majandus tervikuna võlgu. Riigi kohus on tagada, et meie võlausaldajate usk sellesse, et Eesti majandus suudab tulevikus oma võlad tasuda, ei kaoks, sest vastasel juhul võivad tõusvad intressid mõjuda hävitavalt tuhandete inimeste rahakotile. ”Me ei saa endale liisida suuremat riiki ja jätta osamaksed oma laste kanda, see oleks vastutustundetu,” märkis peaminister.

Peaminister vastas eelarvekõne järel saadikute küsimustele. Riigikogu liikmed võtsid aktiivselt osa läbirääkimistest eelarve küsimuses.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside