Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskkonnakomisjoni liige Deniss Boroditš (Reformierakond) andis täna riigikogule üle eelnõu, mis võimaldaks ettevõtetel kaevandada alates 2009. aastal kehtestatud aastamäärast vähem kaevandatud põlevkivi varu tagantjärele.

Boroditš selgitas, et seadusemuudatused võimaldaksid ettevõtetel prognoosida oma kaevandamistegevust võimalikult täpselt ning mitte taotleda põlevkivi koguseid, mida tegelikult välja kaevandada ei suudeta.

„Tänane põlevkivi kaevandamise regulatsioon on jäik ja kogust piiratakse aastate kaupa nii riigi kui ka ettevõtete tasandil. Kehtiv põlevkivi kaevandamise aastamäär on piiratud 20 miljoni tonniga, kuigi ettevõtete reaalsed kaevandamismahud pole alates 2009. aastast ületanud 16 miljoni tonni piiri. Sellest tulenevalt on ajavahemikus 2009-2014 kaevandamata jäänud 4028 tuhat tonni põlevkivi aastas ehk sellel perioodil kokku 24 172 tuhat tonni,“ lausus riigikogu liige.

„Nüüd on olukord muutunud ning põlevkivi ressursi puudumine takistab sektori edasist arengut. Pealegi on kaevandamata jäänud põlevkivi varu väiksem kui põlevkivi kaevandamisest ja kasutamisest tingitud keskkonnamõju,“ lisas ta.

Boroditši sõnul on eelnõul positiivne majanduslik ja sotsiaalne mõju. Põlevkivisektori osatähtsus riigi sisemajanduse koguproduktis on ligikaudu 2,9%. Sektori käekäigust sõltub Ida Viru maakonna majandusareng ja sotsiaalne heaolu.

„Selle seaduseelnõu vastuvõtmisega suureneb Ida-Virumaal tööhõive ning kasvavad ka riigi tulud. Näiteks täiendavalt 1 miljoni tonni põlevkivi kaevandamiseks luuakse umbkaudu 450 töökohta ja kaevandamise eest makstakse riigile omakorda keskkonnatasu circa 2,4 miljonit eurot, millest laekub märkimisväärne osa kohaliku omavalitsuse eelarvetesse,“ märkis ta.

Maapõueseaduse ja keskkonnatasude seaduse muutmise seaduse algatajateks on Deniss Boroditš (Reformierakond), Mati Raidma (Reformierakond), Andres Metsoja (IRL), Einar Vallbaum (IRL), Valeri Korb (Keskerakond), Kalvi Kõva (SDE) ja Jevgeni Ossinovski (SDE).

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige

Deniss Boroditš
deniss.boroditš@riigikogu.ee
+372 5030084

Tagasiside