Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

26 Riigikogu liiget moodustasid täna ühenduse Valgevene demokraatliku arengu kaitseks. Ühenduses esimeheks valiti Vladimir Velman ja aseesimeheks Andres Herkel.

Herkeli sõnul on Valgevene küsimus aktuaalne seoses 19. märtsil toimuvate presidendivalimistega ning eelmise aasta lõpus Valgevenes vastu võetud nn revolutsioonivastase seadusega, mis oluliselt piirab poliitilisi vabadusi.

“Valgevene on ainus geograafiliselt Euroopasse kuuluv riik, mis ei ole Euroopa Nõukogu liige. Seoses demokraatia puudumisega võeti Valgevenelt ka erikülalise staatus,” osutas Herkel.

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Valgevene allkomitee esimees Herkel märkis, et mitmed assamblee liikmed on ühinenud tema ettepanekuga viia läbi Valgevene teemaline erakorraline debatt. Esialgse kava kohaselt, kui assamblee seda toetab, arutab ENPA Valgevene teemat oma plenaaristungil 26. jaanuaril.

7. veebruaril on ka Riigikogu väliskomisjonil plaanis korralda Valgevene teemaline avalik istung, millel peaks osalema Valgevene ühendatud demokraatliku opositsiooni presidendikandidaadi Aleksander Milinkevichi esindaja Euroopa Liidu juures Ivan Czurylowicz.

Czurylowicz on samas ka Poolast valitud Euroopa Parlamendi liikme Janusz Onyszkiewiczi assistent. Onyszkiewicz kuulub Euroopa demokraatide ja liberaalide liidu fraktsiooni.

Milinkevich valiti presidendikandidaadiks 2005. aasta oktoobris Minskis toimunud opositsioonilise kongressi poolt ja esindab laia opositsioonilist koalitsiooni, kuhu kuulub kümme parteid ja rohkem kui kakssada kodanikuühendust.

Väliskomisjoni istung toimub 7. veebruaril kell 14 Riigikogu Valges saalis.

Lähem informatsioon väliskomisjoni istungi kohta: komisjoni nõunik Ivar Mölder, 631 6494.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352

[email protected]

Tagasiside