Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni ja riigikaitsekomisjoni tänasel ühisistungil leidsid komisjonide esindajad, et NATO tippkohtumisel Bukaresti peaks Eesti langetama kandidaatriikide jaoks positiivse otsuse.

Väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri sõnul peaks Eesti toetama kolmele nn Aadria mere grupi riigile Horvaatiale, Makedooniale ja Albaaniale liitumiskutse esitamist Bukarestis. „Kõik kolm kandidaatriiki on teinud NATO liikmeks saamiseks tugevat tööd ja nende liitumine alliansiga on oluliseks sammuks kogu transatlantilist ruumi hõlmava julgeolekusüsteemi väljaarendamisel,” ütles Mikser.

Mikser sõnul pooldab väliskomisjon, et Bukaresti tippkohtumine peab andma NATO-integratsiooni küsimuses positiivse sõnumi ka Gruusiale ja Ukrainale. „Gruusiale ja Ukrainale liikmelisuse tegevuskava ehk MAPi  andmine peab sõltuma üksnes nende riikide poliitilisest tahtest ja sõjalisest ning poliitilisest valmisolekust. NATO liikmesriikide poolt nende ette täiendavate kunstlike takistuste püstitamine oleks viga,” leidis Mikser.

Tänasel komisjonide ühisistungil andis kaitseminister Jaak Aaviksoo ülevaate Eesti seisukohtadest NATO kaitseministrite mitteametlikul kohtumisel Vilniuses 7. -8. veebruaril ja ettevalmistustest NATO Bukaresti tippkohtumiseks 2.-4. aprillil. Kõne all oli Eesti osalemine välismissioonidel, sealhulgas Afganistani missiooni võimalik suurendamine, ja Eesti seisukohad NATO edasisel laienemisel ja kaitsevõime arendamisel. Muude teemadena oli kõne all ka küberkaitse ja NATO raketikaitsesüsteemi loomine Euroopas, samuti NATO-Vene Nõukogu ning NATO-Ukraina Nõukogu raames toimuvad kohtumised. Istung toimus väliskomisjoni initsiatiivil.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside