Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tiibeti toetusrühmaga kohtunud laama Doboom Tulku kõneles Tiibeti tänastest valupunktidest.ja avaldas muret Hiina poolt röövitud Panchen Lama saatuse pärast.

Laama Doboom Tulku väljendas oma siirast heameelt oma tänase kohtumise üle Tiibeti toetusgrupi ja Riigikogu liikmetega. Laama sõnul oli see tema esimene kogemus kohtuda Tiibeti toetusgrupiga. Doboom Tulku kinnitusel on tema missioon tutvustada maailmale Tiibetit ja selle rahva kultuuri, ning seda tehes on ta tajunud, et sümpaatia Tiibeti vastu on erinevates riikides üha kasvanud.

Doboom Tulku väljendas oma muret tiibetikeelse hariduse pärast Hiina poolt okupeeritud Tiibetis ja rõhutas, et haridus on rahvuse säilimise seisukohalt kõige olulisem. Ka osutas laama, et Hiina hoiab jätkuvalt vangis 6. aastaselt röövitud Panchen Lama´t, kes tänaseks on saanud juba 16. aastaseks. Doboom Tulku sõnul oli Panchen Lama röövimise hetkel ennekõike laps.

Tiibetlaste olukorrast kõneldes väljendas Doboom Tulku samas heameelt, et Hiina võimu alla jäävatel ja eksiilis asuvatel tiibetlastel on võimalik omavahel telefonitsi suhelda. Igapäevane kontakt inimeste vahel on laama sõnul kõige tähtsam.

Tiibeti toetusgrupi esimees Andres Herkel avaldas omalt poolt kahetsust, et Riigikogu saab nii vähe tegeleda Tiibeti küsimusega ja avaldas lootust, et dalai laama leiab võimaluse külastada sügisel taas Eestit, et vastu võtta Tartu Ülikooli poolt omistatud audoktori tiitel.

Tiibeti toetusrühmaga kohtunud Doboom Tulku on Tema Pühaduse XIV dalai-laama Tenzin Gjatso lähedane kaastööline ja sõber. Ta elab ja töötab Indias, New Dehlis asuva Tiibeti Maja direktorina ning Universaalse Vastutuse Fondi esimehena. Tiibeti Maja asutas dalai-laama 1965. aastal ning selle eesmärk on säilitada tiibeti kultuuri, edendada budoloogiat ja tibetoloogiat. Universaalse Vastutuse Fond on samuti ellu kutsutud dalai-laama poolt. Fond arendab religioonide ja kultuuride vahelist dialoogi, kaitseb vägivaldsusetuse, inimõiguste ja demokraatia põhimõtteid. Mai lõpus otsustas Tartu Ülikooli nõukogu valida XIV dalai-laama ülikooli audoktoriks. Dalai-laama on kahel korral Eestit külastanud, viimati neli aastat tagasi juunis 2001, mil ta oli ka Riigikogu külaline. Seoses audoktorite promoveerimisega on päevakorral võimalus dalai-laama järjekordseks visiidiks.

Lisainformatsioon: Andres Herkel, 631 6667.

Tagasiside