Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu teabekeskuses toimus täna demokraatia töötoa seminaride raames arutelu „Eesti – tulevikumuuseum?“. Arutelu eestvedaja oli Riigikogu kultuurikomisjoni liige Liisa-Ly Pakosta, kes on ühtlasi hetkel menetluses oleva uue muuseumiseaduse (374 SE) juhtivmenetleja. Arutelu peamiseks eesmärgiks oli käsitleda muuseumide tulevikuväljavaateid valmiva seaduse kontekstis.

Sõnavõttudega esinesid mitme muuseumi juhid, aga ka valdkonnaga kursis olevad spetsialistid. Tervitussõnad ütles kultuuriminister Rein Lang, kes julgustas arutelul osalejaid muuseumiseaduse eelnõule parandus- ja täiendusettepanekuid tegema.

Muu hulgas sai sõna Eesti Ajaloomuuseumi direktor Sirje Karis, kes andis hiljutise USA-visiidi põhjal võrdleva ülevaate muuseumide töökorraldusest Ameerika Ühendriikides. Lennusadama tegevdirektor Ott Sarapuu esitas nägemuse muuseumi tulevikust kui haridus- ja vabaajakeskusest, mis pakub intelligentset meelelahutust, Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi direktor Mariann Raisma keskendus muuseumi ülesandele rahva pärandi ja rahvusliku identiteedi säilitajana.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees, SA Virumaa Muuseumid nõukogu esimees Marko Pomerants soovitas muuseumiseadusega reguleerida vaid kõige olulisema. Pomerantsi sõnul ei pea kõiki aspekte kirjeldama läbi seaduse. Ta tõi välja ka muuseumi edukaks tegevuseks vajalikud komponendid ning julgustas muuseume praegust head aega oma arenguks kasutama.

Eesti Rahva Muuseumi peavarahoidja Riina Reinvelt rääkis muuseumi kogude korrastamise, aga ka nende laiema vahendamise vajadusest ning Viljandi Kultuuriakadeemia lektor, ASi Nortal dokumendihalduse analüütik Veiko Berendsen muuseumiinfo kasutamisest tulevikus.

Ürituse korraldaja Liisa-Ly Pakosta sõnul ületas huvi ürituse vastu kõik ootused – muuseumiarutelust võttis osa üle 100 inimese. „Sisuliselt oli tegemist muuseumiseaduse eelnõu avaliku aruteluga. Samas sündis ka palju häid mõtteid ja ettepanekuid muuseumide tulevikuarenguks,“ ütles Pakosta.

Muuseumiseaduse eelnõuga saab tutvuda Riigikogu veebilehel siin.

Fotod ürituselt: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/Komisjonid/XII+Riigikogu/Kultuurikomisjon/tulevikumuuseum/

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside