Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Julgeolekuametnikke kuulati seoses sõjatehnika veoga parvlaeval Estonia.

Neljapäeval vastasid Riigikogu põhiseaduskomisjoni liikmete küsimustele Kaitsepolitseiameti peadirektor Aldis Alus, Kaitseministeeriumi julgeolekuosakonna juhataja Hermann Simm ja Politseiameti arenguosakonna politseidirektor Priit Männik. Kõigi kolme ametkonna esindajad kinnitasid, et neil puudub informatsioon sõjatehnika vedude kohta parvlaeval Estonia 1994. aastal ja enne seda.

Simmi sõnul ei olnud Eesti sellal ühinenud strateegiliste kaupade väljavedu reguleerivate rahvusvaheliste dokumentidega ega vastu võtnud vastavaid seadusi.

17. jaanuaril toimunud põhiseaduskomisjoni istungil väitis Maksu- ja Tolliameti peadirektor Aivar Rehe, et nende ametkonna käsutuses ei ole dokumente, mis viitaksid, et 28. septembril 1994. aastal oleks parvlaeval Estonia veetud sõjalise iseloomuga strateegilisi kaupu.

Tollidokumentatsioon, mis puudutab seda kuupäeva, on Kaitsepolitseiameti valduses. Samas ei kuulunud ülejäänud 1994. aastat puudutav tollidokumentatsioon säilitamisele ja Rehe sõnul hävitati see aastail 2001 ja 2002.

Komisjoni esimees Urmas Reinsalu märkis, et analoogiliste küsimuste selgitamisel tuleks edaspidi näha ette sõltumatult ametiisikult asjakohase raporti tellimise võimaluse.

Otsuse eelnõu ”Riigikogu uurimiskomisjoni moodustamine asjaolude väljaselgitamiseks seoses parvlaevaga Estonia sõjatehnika väljaveost Eesti Vabariigi territooriumilt 1994. aastal” esitas 6. detsembril 2004 aastal Riigikogu menetlusse Eesti Keskerakonna fraktsioon.

Riigikogu põhiseaduskomisjon jätkab arutelu ülejärgmisel nädalal.

Ülo Mattheus, 631 63 52

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside