Riigikogu pikendas Kaitseväe välismissioone
Riigikogu pikendas kolmapäeval Eesti kaitseväelaste osalemist välismissioonidel ja andis mandaadi kasutada Eesti kaitseväelasi 2014. aastal Liibanonis, Iisraelis, Egiptuses ja Süürias, Afganistanis ja Kosovos rahvusvahelistel rahutagamismissioonidel.
Lisaks võimaldavad Riigikogus kolmapäeval vastu võetud otsused kasutada Eesti kaitseväelasi 2014. aasta 1. jaanuarist 31. detsembrini ka Euroopa Liidu väljaõppemissioonil ja ÜRO rahutagamismissioonil Malis, NATO reageerimisjõudude koosseisus ning Põhja- Atlandi Lepingu Organisatsiooni või Euroopa Liidu rahvusvahelise sõjalise peakorteri töös.
Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma ütles täiskogu ees, et Afganistan on olnud Eesti jaoks suurim missioon ja toonud ka kõige rohkem ohvreid. „See on pannud meid sügavalt mõtlema julgeoleku väärtuste üle. Sellest missioonist ajendatuna on ju meie poolt algatatud ka veteranipoliitika, mis on märgilise tähendusena. Laiemalt oli Afganistan tähtis NATO jaoks ja täna on NATO operatiivne koostöövõime parem kui kunagi varem, mis on meie jaoks oluline,“ ütles Raidma.
Eesti panustab kuni kolme kaitseväelasega ÜRO juhitaval rahutagamismissioonil Liibanonis, Iisraelis, Egiptuses ja Süürias. Sellel vaatlusmissioonil osalejad on relvastamata. Kuni 170 kaitseväelast võib kasutada rahvusvahelisel rahutagamismissioonil Afganistanis NATO juhitavate rahvusvaheliste julgeolekuabijõudude koosseisus. Eesti kaitseväelased lahkuvad Afganistanist tuleva aasta sügiseks. 2014. aasta mais ja juunis tuuakse ära Eesti põhiüksus ehk jalaväekompanii.
Samuti pikeneb kuni kolme kaitseväelase kasutamine NATO juhitud Kosovo rahutagamisjõudude koosseisus, kuni kümne kaitseväelase kasutamine Euroopa Liidu väljaõppemissioonil Malis ning kuni kahe kaitseväelase kasutamine ÜRO rahutagamismissioonil Malis. Mali väljaõppemissiooni osalejate arv kasvab selle aastaga võrreldes kahe võrra.
Lisaks lubatakse vajaduse korral kasutada kuni 40 kaitseväelast Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel NATO reageerimisjõudude koosseisus. Kuni viit kaitseväelast võib kasutada Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni või Euroopa Liidu juhitava uue rahvusvahelise sõjalise operatsiooni alustamisel operatsioonipiirkonnas asuva rahvusvahelise sõjalise peakorteri töös.
Riigikogu pressiteenistus