Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Riigikogu majanduskomisjon arutab teisipäeval partneritega kaugkütte seaduse muudatusi, mis kehtestaks referentshinna, allpool mida sooja müües ei peaks tootja enam hinda konkurentsiametiga kooskõlastama.

Teise olulise muudatusena on arutelu all toasooja enda eest ja sooja edastamiseks kasutatava torustiku kasutamise eest makstava tasu eraldi väljatoomine tarbijale esitataval arvel. Sarnane lähenemine toimub Eestis ka elektrienergia müügil.

Muudatused on esitanud valitsus kaugkütteseaduse muutmise seaduse eelnõuga (609 SE), millele on muudatusettepanekuid laekunud mitmetelt huvitatud osapooltelt. Eelnõu läbis esimese lugemise tänavu mais, majanduskomisjoni istungil hakatakse teisipäeval laekunud muudatusettepanekuid läbi arutama, et saata eelnõu teisele lugemisele täiskokku.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi koostatud eelnõu seletuskirja järgi oli eelnõu koostamise ajal Eestis hinnanguliselt 230 kaugküttepiirkonnas kaugkütte käibemaksuta hinnad vahemikus 27,48 eurot megavatt-tunni kohta (Narva) kuni 90,28 eurot megavatt-tunni kohta (Kaerepere). Kuigi kogu Eesti lõikes oli kaugkütte kaalutud keskmine hind 57 eurot megavatt-tunni kohta, on väiksemates ja sotsiaalselt vähemkindlustatud piirkondades kaugkütte hind reeglina oluliselt kallim – keskmiselt 67 eurot megavatt-tunni kohta.

Ministeeriumii hinnangul on mõistlik kaugkütte hind kuni 75 eurot megavatt-tunni kohta, seda ületades on üldjuhul majanduslikult mõistlikum rakendada alternatiivseid lokaalkütteallikaid nagu näiteks maasoojuspump või pelletiküte ning tuleks kindlasti enne uute investeeringute tegemist analüüsida piirkonna jätkusuutlikust ja alternatiivseid küttelahendusi.

Konkurentsiameti hinnangul katab kaugküte 70% Eesti soojusvajadusest.

Majanduskomisjoni teisipäevasele avalikule istungile on kutsutud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esindajad ning Eesti jõujaamade, kaugkütte ühingu, Eesti korteriühistute liidu, konkurentsiameti, Eesti maaomavalitsuste liidu ja Eesti linnade liidu esindajad.

 

Tagasiside