Riigikogu käsitles täna esimesel lugemisel tuleva aasta riigieelarve eelnõu, mille esimene lugemine lõpetati.
 

Valitsuse algatatud 2015. aasta riigieelarve seaduse eelnõus (730 SE) on tuleva aasta riigieelarve tulude mahuks kavandatud 8,45 miljardit eurot, mis on käesoleva aastaga võrreldes 7 protsenti rohkem. Kulude kogumaht on 8,54 miljardit eurot, mida on võrreldes praeguse aastaga 6 protsendi võrra rohkem. Valitsussektori eelarvepositsioon on tuleval aastal struktuurses ülejäägis 0,8 protsenti sisemajanduse kogutoodangust, mis on 0,6 protsendi võrra ambitsioonikam riigi eelarvestrateegias kavandatust. 

Rahandusminister Jürgen Ligi tegi ülevaate majanduskeskkonna prognoosist, riigieelarve kuludest ja tuludest ning vastas esitatud küsimustele.  „Olud maailmas on heitlikud, aga Eestis on järgmisel aastal oodata siiski majanduskasvu kiirenemist, maksulaekumise paranemist ja inimeste sissetulekute suurenemist,“ ütles Ligi. Ta lisas, et lähiajal piirab majanduskasvu vähene välisnõudlus, mis pärsib ka investeerimisaktiivsust. Siiski tõotab see järgmisel aastal järk-järgult tugevneda. Seni aga toetab Eesti majandust ennekõike sisetarbimine, mille tugi jääb Ligi hinnangul eelolevatel aastatel ka püsima. Rahandusministeerium prognoosib Eesti sisemajanduse koguprodukti kasvuks 2015. aastal 2,5% ja 2016. aastal 3,5%. Need oodatavad kasvumäärad on märkimisväärselt paremad Euroopa Liidu ja euroala riikide keskmisest. Ligi sõnul pole Eestis majanduskasv ka viimase aasta jooksul seiskunud, seda erinevalt varasema statistika põhjal arvatust. Uuematele andmete toetudes on tänavu oodata 1,5–2%-list majanduskasvu. Ligi ütles, et riigi rahanduse oluline siht on hoida tasakaalu ehk rahastada riigi ülesandeid nii, et see stabiliseeriks majanduskeskkonda. 

Rahanduskomisjoni esimees Rannar Vassiljev tegi kokkuvõtte komisjonis toimunud aruteludest ministeeriumide ning kohalike omavalitsuste esindajate osavõtul. 

Läbirääkimistel võtsid sõna fraktsioonide esindajad Kadri Simson, Karel Rüütli, Sven Sester ja Aivar Sõerd. 

Muudatusettepanekute esitamise tähtajaks määrati 5. november kell 17.15. 

Istungi stenogramm

Riigikogu pressiteenistus

 

 

Tagasiside