Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni liikmed eesotsas Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoniga kohtusid täna Eestis visiidil viibiva Euroopa Nõukogu inimõiguste voliniku Alvaro Gil-Robles'iga. Riigikogu liikmetest võtsid kohtumisest osa veel Katrin Saks ja Sergei Ivanov.

Gil-Robles ütles kokkusaamisel, et tema külaskäik Eestisse täitis oma eesmärgid. Ta sai külastada mitmeid kohti ning vestelda paljude inimestega ning jõudis järeldusele, et Eesti on teinud viimaste aastate jooksul muulaste integratsioonil märgatavaid edusamme. Samas märkis Gil-Robles, et Eesti tunnistab probleemi seoses suure hulga mittekodanike olemasoluga riigis ning tegeleb selle küsimuse lahendamisega. Ühe probleemina tõi ta esile asjaolu, et praeguse korra järgi ei saa Eestis sündinud mittekodanike lapsed Eesti kodakondsust, kuigi euroopalik traditsioon seda eeldab. ”Ka riigile oleks hea kui kõik sündivad lapsed oleksid tema kodanikud ning alles lapse täiskasvanuks saamisel võib ta soovi korral kodakondsust vahetada,” rõhutas ta.

Marko Mihkelson tõi esile, et Eesti on viimaste aastate jooksul teinud mitmeid tõsiseid samme aitamaks mittekodanikel integreeruda Eesti ühiskonda. Ta selgitas, et praegu taandub küsimus naturalisatsiooni korras kodakondsuse saamiseks paljudel puhkudel motivatsiooni puuduse taha. ”Kui mittekodanikel on olemas samasugused sotsiaalsed garantiid kui Eesti kodanikel siis sageli ei leia inimesed enam motiivi kodakondsuse taotlemiseks,” ütles ta. Kuid Mihkelsoni sõnul tunnistab Eesti kodakondsuse valdkonnas probleemide olemasolu, ehkki kiireid lahendusi selles valdkonnas oodata ei saa.

Tagasiside