Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Teisipäeval kohtusid Riigikogu riigikaitsekomisjoni ja väliskomisjoni liikmed Riigikogus USA sõjakolledži National War College delegatsiooniga, et arutada julgeolekuküsimusi ning riikide suhteid Venemaaga.

Riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma ütles kohtumisel, et julgeolekuolukord Euroopas on selgelt muutunud ning riigikaitse osas peab Eesti koos liitlastega selgelt näitama, et on olemas punane joon, mille ületamine peab olema välistatud. „Oluline on rahvale kindlustunde tagamine, et me elame oma iseseisvas, turvatud riigis ja sellel turvalisusel on Eesti Kaitseväe, Kaitseliidu, sisejulgeolekuteenistuste ja NATO liitlaste näol reaalsed tagajad,“ ütles Raidma.

Seadusandjate ees seisvatest ülesannetest rääkides ütles Raidma, et Riigikogu riigikaitsekomisjoni peamiseks eesmärgiks sel aastal on koostöös Kaitseministeeriumiga kirjutada tänased rahuaja- ja sõjaaja riigikaitseseadused üheks terviklikuks riigikaitseseaduseks. „Laia riigikaitse käsitluse rakendamine muutub Ukrainas toimuva kontekstis veelgi olulisemaks ja ajakriitilisemaks.“ ütles Raidma.

 „Enamik sõdu algab rahuajal ning tõenäoliselt ka enamik sõdu hoitakse ära rahuajal,“ täiendas Riigikogu liige Lauri Vahtre, rääkides üldisest reeglipärasusest sõdade puhkemisel. Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa märkis kohtumisel, et täna ei käi maailmas mängureeglid enam päris hästi kokku. „See on nagu Moskva mängiks ragbit ja Brüssel ja Washington malet,“ tõi Eesmaa kujundliku näite.

Kohtumisel andis Raidma ka ülevaate Eesti kohustuslikust ajateenistusest, Kaitseliidu tegevusest ning elanikkonna toetusest neile, samuti räägiti Eesti kaitsekulutustest ning Eesti, NATO, Euroopa Liidu ja USA reaktsioonidest konfliktile Ukrainas.

Kohtumisel kolledži delegatsiooniga, mis viibib Eestis kolmapäevani, olid Riigikogu liikmed Mati Raidma, Tõnu Juul, Lauri Vahtre, Tarmo Leinatamm, Barbi Pilvre ja Enn Eesmaa. Kolledži esindajatega on riigikaitsekomisjon kohtunud alates 1993. aastast.

Vaata fotosid kohtumiselt.

Tagasiside