Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon võttis täna vastu Soome Eduskunta väliskomisjoni delegatsiooni. Kohtumist juhtinud väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa alustas tänusõnadega Soome toetuse eest tööjõu vaba liikumise piirangute kaotamisel .

Komisjonidevahelise arutelu põhiteemaks kujunes julgeolekupoliitika. Käsitlusel olid Euroopa Liidu kaitsekoostöö areng, ELi lahingugruppidega seotud küsimused, samuti NATO tulevik, Euroopa Liidu ja NATO koostöö ning laienemine ja partnerlusformaadid.

Kõneldes Ukraina võimalikust NATO liikmelisusest meenutas Eesmaa Eesti kogemust, mille järgi oli liitumiseelsel ajal väga oluline saada organisatsioonilt selgeid signaale liitumisprotsessi kohta. Väliskomisjoni liige ja Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Kristiina Ojulandi sõnul on kogu regiooni jaoks oluline Ukraina integreerumine NATO struktuuridega. „Ukraina ELi liikmelisus on pigem pikema perspektiivi küsimus, kuid kui see riik on integreeritud NATO struktuuridesse, ei teki ohtu, et ta jääb halliks tsooniks kahe mõjupiirkonna – ELi ning Venemaa vahele,” märkis ta.

Olulise teemana käsitleti kohtumisel Soome järgnevat ELi eesistumisaega. Põhiküsimusi, millele Soome eesistumisajal tähelepanu pöörab, tutvustas Eduskunta väliskomisjoni juht Liisa Jaakonsaari: „Soome eesistumise prioriteediks on ELi konkurentsivõime suurendamine ning sellega seotud majandusküsimused, eriti majanduskasvu problemaatika. Euroopas on tarvis rohkem töökohti ja tavakodaniku suuremat rahulolu liiduga. Välispoliitikas soovime suuremat tähelepanu pöörata ELi – Venemaa suhetele, seal hulgas põhjamõõtmele.”

Kohtumisel arutati ka poliitiliselt halvenenud olukorda Valgevenes.

***

Riigikogu ja Eduskunta väliskomisjonid kohtusid täna ka Euroopa Liidu endise eriesindajaga Lõuna-Kaukaasias Heikki Talvitie’ga.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside