Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu lahtiste uste päeval käis täna ligikaudu 3000 inimest, kelle seas oli arvukalt külalisi välismaalt.

Külalisi oli Jaapanist, Hispaaniast, Suurbritanniast, Poolast, Iirimaalt, Hollandist, Austriast, Šveitsist, Saksamaalt, Rootsist, Taanist, Soomest, Leedust ja Lätist.

Parlamendi lahtiste uste päeva üritused algasid hommikul kell 10, kui Riigikogu esimees Ene Ergma tervitas küllatulnuid Toompea lossi väravas. Ta ütles, et kuigi Riigikogu uksed on tegelikult kogu aeg lahti, on tänane päev erinev, sest täna on palju suuremad võimalused Riigikogust teada saada. ”Saate küsida poliitikutelt silmast silma kõike; saate proovida, kuidas on Riigikogu saalis istuda ja ministritelt aru pärida.” Riigikogu esimees lisas, et parlamendi kohustus on igal juhul teha tööd ja rahvale vajalikke otsuseid ning ta kutsus üles rahvast nii täna kui igal järgmisel päeval rohkem oma sõna sekka ütlema. Seejärel sisenesid esimesed külastajad piirivalve orkestri helide saatel Toompea lossi. Tavapärasest enam tuldi sel aastal parlamendile külla perekonniti.

Kell 12 Riigikogu saalis alanud infotunnis vastasid inimeste küsimustele peaminister Andrus Ansip, sotsiaalminister Jaak Aab ning justiitsminister Rein Lang. Küsijad tundsid huvi Euroopa Liidu põhiseadusleppe ratifitseerimise, suhkrutrahvide, omandireformi, Eesti-Vene piirileppe sõlmimise, pensioni, vanemahüvitise, tubakaseaduse, Riigikogu liikmete volituste jt küsimuste vastu.

Valges saalis aset leidnud põhiseaduskomisjoni avalikul istungil räägiti Euroopa Liidu põhiseaduse lepingu ratifitseerimise ettevalmistamisest. Suurt huvi pakkus tõus Pika Hermanni torni, mida külastas umbes 600 inimest. Nooremad külalised tutvusid aktiivselt kohvikus üles seatud internetitoaga, kus sai praktilisi näpunäiteid Riigikogu infosüsteemide kasutamiseks. Avatud oli näitused Riigikogu ajaloost ja tänapäevast, samuti maakonnalehtede fotonäitus.

Päev läbi olid lahti ka Riigikogu istungisaali uksed. Päeva lõpetuseks esines Valges saalis Harjumaa Noorte Puhkpilliorkester, peadirigendiks Harry Illak.

Järjekorras seitsmes lahtiste uste päev oli pühendatud Eesti parlamendi 86. sünnipäevale. 23. aprillil 1919 kogunes oma esimesele istungile Riigikogu eelkäija Asutav Kogu.

Tagasiside