Riigikogu väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri, väliskomisjoni liikme ja Birma toetusrühma esimehe Silver Meikari ning Birma toetusrühma aseesimehe Andres Herkeli tänasel kohtumisel Birma munkade Sayadaw U Panya Vamsa ja Ashin Sopka’ga avaldas Eesti pool oma valmidust tõstatada Birma teema rahvusvahalistes organisatsioonides, et osutada massilistele inimõiguste rikkumistele ja repressioonidele Birmas. Samuti leidsid Riigikogu liikmed, et Birma huntat toetavaid ja sinna relvi tarnivaid riike on võimalik rahvusvahelisel tasandil selgemalt korrale kutsuda.

„Oluline on, et Eesti toetaks kõiki Euroopa Liidu algatusi Birma hunta vastu ja tõstaks Birma küsimuse Euroopa Liidu ja Hiina vahelises inimõiguste dialoogis. Hiina roll selles, et Birma hunta saab oma verist poliitikat teostada, on kõige suurem,“ ütles Meikar.

Birma mungad ja kohtumisel osalenud Avatud Ühiskonna Instituudi Aasia Initsiatiivi Birma projekti juht Maureen Aung-Thwin viitasid Birmas kavandatavale referendumile uue konstitutsiooni heakskiitmiseks, mis nende hinnangul ei too kaasa demokraatlikke muudatusi Birmas ja mida demokraatlikud jõud ei tohiks seetõttu toetada.

Ka kutsusid nad üles aitama kaasa sellele, et Birma huntale ei müüdaks relvi. Nende kinnitusel varustavad Birmat relvadega eeskätt Hiina, kuid näiteks ka Venemaa.

Külalised viitasid ka tõsiasjale, et peale Birma munkade poolt algatatud rahutusi on siiani kadunud umbes 2000 munka, kellest pole jätkuvalt midagi teada. Kõne all oli ka paar päeva tagasi aset leidnud juhtum 121 Taisse põgenenud birmalasega, kellest 54 lämbusid külmutusveokisk surnuks ja 21 sai ebainimlikes tingimustes vigastada.

Birmalased viibivad Eestis Avatud eesti Fondi kutsel. Tänasel kohtumisel viibisid ka Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam  ja Tšehhis tegutseva People in Need Birma projekti juht Marie Zahradníková.

 

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside