Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni, riigikaitsekomisjoni ja Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esindajad kohtusid täna Eestis visiidil viibiva Makedoonia välisministri Nikola Poposkiga. Kohtumistel olid läbivateks teemadeks Makedoonia eesmärgid liituda Euroopa Liidu ja NATOga, aga ka kahepoolne koostöö. Väliskomisjon, riigikaitsekomisjon ja Euroopa Liidu asjade komisjon tervitasid Makedoonia püüdlusi ning avaldasid omapoolset toetust. 

Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni arvates tuleks kahe riigi koostööd parlamentaarsel tasandil tihendada, mis hõlbustaks kogemuste vahetamist Makedoonia Euroopa Liiduga liitumise ettevalmistamisel. Poposki ütles, et Makedoonias on pikalt jälgitud Eesti tegemisi Euroopas ning meie riik on oma saavutustega olnud neile eeskujuks. Mihkelson soovitas suuremat tähelepanu pöörata ka kaubandus- ja majandussuhetele. Mihkelson: „Väikeriikide eeliseks ja edu võtmeks on paindlikkus, samas tuleb arvestada, et suured muutused maailmas avaldavad kiiret mõju ka nende riikide majandusele.“ Arutleti võimaliku koostöö üle infotehnoloogia valdkonnas ning ühiste pilootprojektide kavandamist. Kohtumisel osalenud väliskomisjoni liige Imre Sooäär rõhutas avatud ja välisinvestoreid soosiva majanduse olulisust. Rääkides välispoliitikast ning parlamendi koalitsiooni ja opositsiooni suhete mõjust riigi arengule, märkis Mihkelson, et väikeriigi välispoliitiline edu sõltub suures osas konsensuse saavutamisest erinevate poliitiliste jõudude vahel. Mihkelson tutvustas külalisele väliskomisjoni tööprotsessi ning praegu arutusel olevat aktuaalset Aasia strateegiat. 

Riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma andis külalisele ülevaate Eesti osalemisest NATO missioonidel, peatudes lähemalt Eesti kaitseväe tegevusel Afganistanis. Raidma sõnul on Eesti kaitseväelaste teenistus kriisipiirkonna ühes otsustava tähtsusega provintsis – Helmandis –  tõsiseks aluseks Eesti riigi kõrgele usaldusväärsusele liitlaste seas. Poposki omakorda tutvustas Makedoonia kaitsealast ettevalmistust NATO liikmeks saamise eesmärgil. Koos arutati vastastikuse parema informatsioonivahetamise võimalusi ning koostööd parlamentide riigikaitsekomisjonide vahel. Kõne all olid kaitsekulutuste maht ja majanduskriisi mõjud. Raidma rääkis ka parlamendi rollist välismissioonidele mandaadi andmisel. Poposki uskus, et kahe väikeriigi sarnane strateegiline mõtlemine aitab teineteist paremini mõista ja toetada. 

Kohtumisel ELAKis räägiti Euroopa võlakriisist ja selle mõjust Euroopa riikidele, samuti parlamentaarsest järelevalvest valitsuse tegevuse üle. Külalisele avaldas muljet Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni suurepärane koostöövõime valitsuse ja eriti peaministriga. Komisjoni esimees Taavi Rõivas selgitas lisaks, et parlamendikomisjonil on võimalus esitada valitusele oma ettepanekud Eesti positsioonide osas. Poposki tundis huvi ka komisjonis käsitletavate teemade vastu, eriti mis puudutab Euroopa Liidu laienemist. Rõivase sõnul kerkib laienemise teema komisjonis tihti üles, mistõttu Makedoonia on kogu aeg n-ö pildil. Oluline osa Rõivase ja Poposki mõttevahetusest pühendati Makedoonia liitumisläbirääkimistele ja sellega seotud probleemidele. Arutati nii reformide läbiviimist, nn skriinimist, Euroopa Liidu kriteeriumite saavutamist ja ootusi praegustele liikmesriikidele. Rõivas: „Näeme, et Makedoonia suhtub Euroopa Liiduga liitumisse tõsiselt ja peaksime sisuliselt liitumisprotsessiga tegelema. Meil on kindlasti palju kogemusi jagada. Makedoonial on selge poliitiline tahe liituda ja valmidus viia läbi vajalikke reforme. Osades küsimustes vastab riik juba praegu ELi tingimustele. Seega tuleks läbirääkimiste protsessi aktiviseerida.“ Rõivas lootis, et lähiajal õnnestub Riigikogu delegatsiooniga ka Makedooniat külastada, et saada põhjalikum ülevaade riigi saavutustest ja arengutest. 

Kohtumistest võtsid osa veel väliskomisjoni liikmed Raivo Järvi ja Eesti-Makedoonia parlamendirühma esimees Margus Hanson ning Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Andres Herkel

Makedoonia välisminister kohtus Riigikogus ka Eesti-Makedoonia parlamendirühma esindajatega.   

Pildid kohtumistelt: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/Komisjonid/RK+XII+kooseisu+komisjonid/Valiskomisjon/Makedoonia_valiminister/

Normal
0

21

false
false
false

ET
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Normaaltabel;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside