Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu maaelukomisjon osales teisipäeval põllumajandusministeeriumis arutelul, kus käsitleti Venemaa kehtestatud toidu impordipiirangute mõju Eesti tootjatele ja majandusele. Riigikogu majanduskomisjon koguneb seda teemat erakorraliselt arutama reedel. 

„Tootjad, kes on tublisti investeerinud ja kel on oht Venemaa sanktsioonide tõttu oma käivet ja tulu kaotada, peaks saama riigilt tuge bürokraatia lihtsustamise ja paindlikuma maksusüsteemi kaudu. Ettevõtete maksevõime säilitamine ja seeläbi tootmise ning töökohtade hoidmine on kõige olulisem,“ ütles teisipäevast arutelu kokku võttes Riigikogu maaelukomisjoni esimees Kalvi Kõva.

Kõva sõnul tuleks aktiivselt töötada Euroopa Liidu suunal, et käivitada sekkumiskokkuost hindadega, mis oleksid vähemalt toodangu omahinna tasemel. See määraks ära hinnalanguse piiri ning annaks tootjale kindluse keerulised ajad üle elada ja tootmine säilitada. „Põllumajandustootmine on pikk protsess, ümberkorraldused nõuavad aastaid, neid ei saa teha päevade ega kuudega,“ lisas Kõva. Riigikogu maaelukomisjoni esimees kutsub sarnaselt valitsuse liikmetega üles tarbijaid eelistama kodumaist toitu, et nii aidata põllumeestel tootmist jätkata.

Reedel koguneb erakorraliselt Venemaa sanktsioonide mõju arutama Riigikogu majanduskomisjon. Majanduskomisjon soovib saada valitsuselt ja ettevõtjatelt ülevaadet, kuidas on sanktsioonid mõjutamas Eesti toiduainetetööstust ja põllumajandussektorit.

„Kuigi Venemaaga äri ajamine on alati olnud seotud suurte riskidega, on üleöö kehtestatud piirangutel kindlasti märkimisväärne mõju majandustegevusele. Koos ettevõtjate ja valitsusliikmetega soovime arutada võimalike arengustsenaariume ja lahendusi tekkinud olukorrale,“ ütles Riigikogu majanduskomisjoni esimees Arto Aas.

„Pikaajaliselt on riskide hajutamise üheks parimaks võimaluseks toodete turustamine võimalikult erinevatel turgudel,“ lisas Aas ka tulevikku vaatava lahenduse.

Reedel kogunevad Riigikogu majanduskomisjoni arutelule väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling,  põllumajandusminister Ivari Padar, välisminister Urmas Paet, Eesti Kalurite Liidu juhatuse esimees Mart Undrest ja Eesti Piimaliidu juhatuse esimees Jaanus Murakas.

Tagasiside