Riigikogu EL asjade komisjoni ja rahanduskomisjoni tänasel ühisistungil, kus oli kõne all Euroopa stabiilsusmehhanismi asutamislepingu ratifitseerimise seaduse eelnõu, keskenduti eelkõige Riigikogu tulevasele töökorraldusele seoses ESMiga liitumisega ning konkreetsete abilaenude otsustamisega tulevikus.

„Nii valitsus kui ka parlament on avaldanud soovi anda Riigikogu täiskogule seadusega võimalus saada  soovi korral põhjalikku infot ESMi tegevuse kohta ja Eesti nimel otsuseid langetada. Põhiraskus saab siiski ka tulevikus olema Euroopa Liidu asjade komisjonil, mis samas võib kõige olulisemate küsimuste aruteludeks kutsuda kokku Riigikoguka täiskogu,“ ütles EL asjade komisjoni esimees Taavi Rõivas.

Rahanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul näitab rahanduskomisjoni ja  EL asjade komisjoni senine ühisarutelu, et parlamentaarse debati teravik kulmineerub ESMiga seotud küsimuste otsustamisel järjest rohkem siseriiklike protseduuride täpsustamisele.

„Lähiperioodil tuleb kokku leppida, millised on ESMiga seotud otsustusõigused Riigikogu täiskogul, Vabariigi Valitsusel, Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjonil ja Riigikogu valdkondlikel komisjonidel. Arvestades otsuste olulisust, tuleb eelnõu menetlusprotsessis selged pädevused kokku leppida. Eelnõu Riigikogule üleandmisel jätkab rahanduskomisjon antud teema arutelu,“ ütles Sester.

Rõivas rõhutas ESMi eelistele viidates, et see on kindlam abimehhanism kui senine EFSF. „ESMi antavatel laenudel on eelisseisund võlgnikriigi teiste laenude ees, mis suurendab oluliselt laenatud raha tagasisaamise tõenäosust,“ ütles Rõivas.

EL asjade komisjoni esimees lisas, et Eesti osalus on ESMis kolmandiku võrra väiksem kui EFSFis.

Antud teemal andis komisjonidele ülevaate rahandusminister Jürgen Ligi.

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside