Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma avas täna Toompea lossi Valges saalis Eesti Ajaloomuuseumi ja Riigikogu Kantselei koostöös valminud näituse „Asutav Kogu 90”, mis on pühendatud Eesti parlamendi 90. juubelile. Oma avamiskõnes toonitas Riigikogu esimees, et 23. aprillil 1919 kokkuastunud Asutav Kogu määras kindlaks Eesti poliitilise kuuluvuse ja riigi ülesehituse. Ergma lisas: „Asutava Kogu valimised, mis toimusid Vabadussõja tingimustes, olid vabad ja demokraatlikud ning andsid kõigile poliitilistele jõududele võimaluse takistamatult võistelda. Nii said kõik rahvakihid oma usaldusmeeste kaudu Asutavas Kogus esindatud.” Valges saalis pidas Asutav Kogu istungeid kuni oma töö lõpuni 1920. aasta detsembris. „See on ka põhjus, miks avame Asutava Kogu tööle pühendatud näituse just selles saalis,” rõhutas Riigikogu esimees.

Ergma rääkis ka Asutava Kogu poolt vastu võetud Eesti Vabariigi esimesest põhiseadusest ning edasisest Riigikogu juhtivast kohast Eesti iseseisvas sõltumatus vabariigis. Ergma lõpetas oma sõnavõtu Asutava Kogu esimehe August Rei sõnadega: „Meil on põhjust uhkuse ja tänuga meelde tuletada 23. aprilli 1919.”
Näituse avamisel esinesid sõnavõtuga ka Eesti Ajaloomuuseumi direktor Sirje Karis ning Ajaloomuuseumi teadur, näituse kuraator Hiljar Tammela.
 
15. maini avatud näituse on kujundanud Andres Labi ja Janno Roos, graafilise disaini teostasid Agur Paesüld ja Kristjan Gabral.
 
Temaatilise näituse avamine juhatab sisse parlamendi 90. sünnipäevale pühendatud üritusteprogrammi, mis kulmineerub 23. aprillil Riigikogu piduliku istungi ja lahtiste uste päevaga. 
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside