Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Lauri Hussar ütles täna Maarjamäe memoriaali juures kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäeva tseremoonial peetud kõnes, et meie ülesanne on õppida ajaloost ja kaitsta oma vabadust.

„Minevik on täis valu ja kurbust, kuid meie ülesanne on hoida elus mälestust neist inimestest ning tegutseda selle nimel, et meie ühiskonnas valitseksid vabadus ja õiglus ning sellised tragöödiad ei korduks,“ kõneles Hussar. „Näeme ka täna, kui habras on rahu ning kui oluline on seista vastu sallimatusele, äärmuslusele ja terrorile. Meie pilk peab olema suunatud kindlalt tulevikku – me seisame vabaduse eest ja oleme valmis seda kaitsma.“

Esimees nentis, et vägivalda ja kurjust on palju ka tänapäeval, osutades, et Ukraina võitleb iga päev nii enda kui ka meie vabaduse eest. „Venemaa sõjaline agressioon võtab Ukrainalt iga päev sadu süütute inimeste elusid. Me mõistame selle kuriteo hukka, me aitame Ukrainat ja teeme endast sõltuva, et süüdlased saaksid karistada,“ toonitas Hussar. Ta lisas, et liitlassuhted NATO ja Euroopa Liidu riikidega on väga olulised ning Eesti on panustanud rahu tagamisse läbi erinevate missioonide.

„Meie ülesanne on õppida ajaloost ning mitte kunagi unustada minevikku. Peame tegutsema ühiste eesmärkide ja väärtuste nimel, sest ainult nii suudame hoida oma riiki vaba ja tugevana. Otsime alati koostöö ja kompromissi kohti, sest erimeelsused nõrgestavad meid ning näitavad välja meie rahulolematust demokraatia ja vabaduse suhtes,“ lausus Hussar.

Memoriaali aias toimunud mälestustseremoonial kõnelesid veel peaminister Kaja Kallas, justiitsminister Kalle Laanet, Poola suursaadik Grzegorz Kozłowski, Eesti Mälu Instituudi juhatuse esimees Meelis Maripuu ja Tallinna Memento volikogu esinaine Anne Eenpalu. Esines vokaalkammeransambel Vox pUNT ja toimus mälestuspalvus.

Riigikogu esimees asetas totalitaristlike režiimide ohvrite mälestuseks Eesti rahva nimel pärja koos peaminister Kaja Kallasega.

Riigikogu esimehe kõne
Fotod mälestustseremoonialt (autor: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside