Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas kohtus täna videosilla vahendusel Tšehhi parlamendi esimehe  Radek Vondráčekiga. Kohtumise fookuses oli e-riigi teenuste arendamine ja turvalisuse tagamine digiandmete kasutamisel.  

Ratas kinnitas kohtumise alguses Eesti ja Tšehhi häid omavahelisi suhteid ja meenutas, et tänavu on eriline aasta meie kahe riigi suhetes, sest tähistame 100 aasta möödumist diplomaatiliste suhete loomisest ja 30 aasta möödumist diplomaatiliste suhete taastamist.

„Eesti ja Tšehhi kahepoolsed suhted on väga head,“ ütles Ratas ja avaldas lootust, et digitaalse koostöö valdkonnas on veelgi rohkem võimalik ära teha. Ka Tšehhi parlamendi esimees kinnitas, et nad on huvitatud e-teenuste arendamisest ja Eesti x-tee kogemustest. Ratas rääkis Eesti e-teenuste näitel andmete kasutamise turvalisuse olulisusest, samuti küberturvalisusest laiemalt. Ta lisas, et tšehhide osalemine Tallinnas asuvas NATO Küberkaitsekoostöö Keskuses on veel üks hea näide viljakast koostööst.

Riigikogu esimees tänas Tšehhit panuse eest meie regiooni julgeoleku tagamisel ja Tšehhi vägede osalemise eest NATO lahingugrupis Leedus. Ratas meenutas, et Tšehhi esimene missioon Ämari baasis oli ajalooline ja Eesti oleks tänulik, kui Tšehhi osaleks taas Balti õhuturbemissioonil.

Ratas esitas Tšehhi ametikaaslasele kutse osaleda juunis Eesti korraldataval esimesel Kolme mere algatuse parlamentaarsel foorumil. Ratas ütles, et kuna Kolme mere algatus (3SI) on kujunenud praktiliseks koostöövorminguks, on oluline suurendada ka parlamentide vahelist koostööd. „Parlamentidel on võimalust hõlbustada Kolme mere algatuse praktiliste eesmärkide saavutamist,“ rääkis ta. „Parlamentide laiem kaasamine annab olulise panuse formaadi nähtavuse suurendamisse ja suurepärase võimaluse kinnitada riikide pühendumust formaadile.“

Tšehhi parlamendi esimees andis videokohtumisel ülevaate viimastest arengutest suhetes Venemaaga. Ratas kinnitas ametikaaslasele, et Eesti  jälgib olukorda tähelepanelikult. „Eesti on väljendanud oma solidaarsust ja täielikku toetust Tšehhile,“ kinnitas ta. „Oleme arvamusel, et Venemaa on oma tegevusega ilmselgelt rikkunud Tšehhi suveräänsust.“

Kohtumise fotod (autor: Erik Peinar, Riigikogu)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
6316356; 515 3903
[email protected]   
Päringud: [email protected]

Tagasiside