Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas arutas kohtumisel Küprose Vabariigi välisminister Nikos Christodoulides’iga kahepoolsete suhete tihendamist, digiriigi teenuste arendamist ning turismi arengu võimalusi.

„Küpros on meie tugev ja oluline partner Euroopa Liidus,“ ütles Ratas. „Meid seob Küprosega ka fakt, et liitusime Euroopa Liiduga samal ajal – 2004. aastal. Euroopa Liidu lipu all seisame ühiste väärtuste eest.“

Ratas meenutas Eesti eesistumise ajal Tallinnas peetud digi tippkohtumist ja kinnitas, et Eesti on alati valmis jagama oma digiriigi kogemusi. „Digitaalse koostöö valdkonnas võiksime alati rohkem koostööd teha,“ ütles Ratas. Ta tõi välja, et Küpros on aktiivselt kasutanud võimalust hakata Eesti e-residendiks ning märkis, et 64 Küprose kodanikku on Eesti e-residendid ja asutanud Eestis umbes kümme ettevõtet.

Ratas tõi välja, et paljud Eesti inimesed armastavad veeta oma puhkuse Küprosel. Ka kuigi pandeemiapiirangud on reisimisel suurt mõju avaldanud, avaldas ta lootust, et Küpros jääb eestlaste jaoks üheks populaarsemaks turismisihtkohaks.

Kohtumisel kõneldi veel poliitilisest hetkeolukorrast ja valimistest nii Küprosel kui Eestis, Euroopa Liidu tulevikust, Küprose ja Türgi omavahelistest suhetest ja ka võimalusest, et Küprost, Egiptust ja Iisraeli ühendav gaasijuhe võiks tulevikus ulatuda ka Euroopasse ja pakkuda alternatiivi Vene gaasile.

Küprose välisministriga kohtus ka Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, kes tõi kohtumisel esile transatlantiliste suhete olulisuse ja väikeriikide rolli Euroopa Liidu ühise välispoliitika kujundamisel.

Ühiselt arutati Euroopa Liidu tuleviku ja ühtsuse üle ning räägiti jõujoonte kujunemisest välispoliitikas. Vestluses puudutati ka Venemaa vastu suunatud sanktsioone seoses olukorraga Ukrainas ja Valgevenes. Samuti rõhutati vajadust suurendada Euroopa Liidu rolli Vahemere piirkonnas tekkinud konfliktide ohjeldamisel. Pooled tõdesid, et selleks on vajalik Euroopa Liidu suurem ühtsus ja sealhulgas väikeriikide omavaheline tõhusam koostöö.  

Kohtumise fotod (autor: Erik Peinar, Riigikogu)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside