Riigikogu esimehe Eiki Nestori ja Euroopa Liidu asjade komisjoni kohtumisel Austria parlamendi ülemkoja presidendi Edgar Mayeriga oli arutelu keskmes Euroopa Liidu tulevik ja riigi teenuste digitaliseerimine.

„Eesti on väga Euroopa Liidu meelne riik, samuti avatusele ja rahvusvahelisele koostööle suunatud riik,“ ütles Nestor kolleegile oma riiki tutvustades. „Euroopa Liidu puhul on meie jaoks kõige tähtsam kokkulepitud reeglite täitmine. Nende eiramine pärsib usaldust ja vähendab Euroopa Liidu ühtsust.“

Nestor andis Austria kolleegile ka ülevaate Eesti e-hääletamisest ja digitaalsetest teenustest riigis. Nestor ütles, et Eesti inimesed on harjunud digitaliseeritud eluga ja kui selles vallas midagi juhtub, suhtub riik sellesse väga tõsiselt. Ka probleemidest ausalt rääkimine suurendab tema sõnul usaldust.

Kohtumisel räägiti veel Austria sisepoliitilistest arengutest. Mayeri sõnul seisab Austria ees täiesti uus tulevik, mis võib hakata mõjutama ka Euroopa tulevikku. Nestor avaldas lootust, et Austria uus valitsus tuleb Euroopa-meelne.

Kohtumisel Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Toomas Vitsuti, aseesimehe Jaak Madisoni ja komisjoni liikme Kalle Pallinguga tundis Mayer huvi Eesti seisukohtade vastu seoses Euroopa Liidu tuleviku ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri stsenaariumitega.

Vitsuti sõnul on arutelu Euroopa Liidu tuleviku üle väga nüansirikas ja see saab olema ka üks peamine arutelu teema novembri lõpus Tallinnas toimuval rahvusparlamentide Euroopa Liidu asjade komisjonide kohtumisel. Vitsut tõi välja asjaolu, et rahvusparlamentide suurema kaasamise kõrval rõhutakse sageli efektiivsemat otsustusprotsessi, mis on pigem liikumine tsentraalse otsustamise poole.

Pallingu sõnul on liikmesriikide rolli suurendamine tervitatav. Tema sõnul on kõige olulisem, et ühiselt vastu võetud otsused ka ellu viiakse. „Skeptitsismi suurendab see, et mõned liikmesriigid ei järgi vastuvõetud otsuseid,“ ütles Palling. Junckeri tulevikuettepanekutest on tema sõnul Eesti jaoks üks olulisim see, mis puudutab kaitsekoostööd ja kaitsevõime tugevdamist.

Rääkides Junckeri plaanist ütles Madison, et näiteks turvalisus, julgeoleku- ja asüülipoliitika on õrnad teemad, kus riikide nägemused on erinevad ja kus ülereguleerimine ei mõju hästi Euroopa Liidu tervisele. Tema sõnul võiks üks pingeid leevendav meede olla liikmeriikidele teatud otsustusprotsessides otsustusõiguse tagasi andmine, näiteks piirikontrolli taastamise osas liikmesriikides.

Fotod Eiki Nestori ja Edgar Mayeri kohtumiselt ja kohtumiselt ELAKis.  

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside