Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas arutas videokohtumisel Soome parlamendi esimehe Anu Vehviläineniga pandeemia olukorda mõlemas riigis ning Eesti ja Soome vahelise töörändega seotud küsimusi.

Ratas informeeris Soome ametikaaslast, et Riigikogu kavatseb järgmisel nädalal heaks kiita töörände küsimusi puudutava pöördumise Soome Eduskuntale. Ratase sõnul avaldatakse pöördumises lootust, et Eesti ja Soome leiavad koostöös meetmed, mis vähendaksid viiruse levikut piiriüleses liikumises ja võimaldaksid piiriüleste töötajate liikumist riikide vahel.

„Kui piiriülene liikumine pole lähitulevikus täielikult võimalik, tuleks kahepoolses koostöös leida ajutine režiim, mis võimaldaks külastada lähedsi,“ ütles Ratas pöördumise sisule viidates. „Praegune olukord, kus paljudel Soomes töötavatel Eesti inimestel tuli valida, kas jääda teadmata ajaks kodumaale või minna tööle, on olnud äärmiselt stressirohke nii tuhandetele töötajatele kui ka nende peredele.“

Ratas andis ametikaaslasele ülevaate koroonaviiruse levikust Eesti ja ütles, et olukord Eestis on paranenud, vaktsineerimise tempo kasvab ja haiglate võimekus on säilinud. „Me ei taha kuidagi ohustada Soome rahva tervist, aga peame proovima aidata neid inimesi, et nad taas näeksid oma lähedasi,“ rääkis Ratas. „Mõistame, et see on ka Soome jaoks keeruline teema ja laseme terviseametitel juhtida valitsuse poliitikat.“

Ratase sõnul tuleb olla paindlikud ja tuleb proovida siiski mõelda, et mida me ise saame teha, et tööränne taastuks – näiteks testime laevadel ja vaktsineerimispasside kiire kasutuselevõtt.  

Vehviläinen kõneles Soome vaktsineerimiskavast ja kriisist väljumise kavast. Tema sõnul arutab Soome parlament ainult koroonapandeemiaga seotud ja väga kiireloomulisi teemasid.

Ratas andis Soome ametikaaslasele ülevaate ka Eesti poliitilisest olukorrast ja sügisel toimuvatest kohalike omavalitsuste volikogude valimistest. Ta avaldas lootust, et pandeemia on sügiseks kontrolli all ja valimised toimuvad, kuna valimised saab läbi viia ka e-valimistena. Seevastu Soome lükkas oma kevadised valimised edasi.

Veel räägiti kohtumisel digilahendustest ja küberjulgeolekust. Ratas kinnitas, et Eesti on valmis edasi liikuma piiriülese andmevahetusega Eesti ja Soome vahel. Ta tõi positiivse näitena esile digiretsepti eduka projekti ja mullu veebruaris alanud andmevahetuse kahe riigi äriregistrite vahel ning nimetas järgmiste sammudena maksuregistrite andmevahetust ja ühist võitust küberrünnakute vastu.  

Pooled vahetasid küllakutseid ja avaldasid lootust, et pandeemia vaibub ja kahepoolne tihe parlamentaarne koostöö saab jätkuda juba lähiajal silmast-silma kohtumistega. Seevastu hea koostöö Põhja- ja Baltiriikide (NB8) parlamentide esimeeste vahel jätkub juba 20. aprillil videosilla vahendusel. Kohtumise fookuses on pandeemiast tingitud olukord regioonis, kuid kõne all on ka idapartnerlus. Ratas märkis, et Eestis jälgitakse tähelepanelikult mitte ainult pingestunud olukorda Ukrainas, vaid ka arenguid Valgevenes. „Meie, Euroopa Liidu liikmed, peaksime jääma oma lähinaabruses progressiivsete arengute kindlaks toetajaks,“ ütles Ratas.

Kohtumise fotod. (autor: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside