Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas arutas täna Leedus koos Läti ja Leedu ametikaaslaste ning Euroopa Parlamendi esimehega Lukašenka režiimi toetatud ebaseadusliku rände, Euroopa Liidu piirikaitse ja inimõiguste küsimusi.

Ratase sõnul peab Euroopa Liit hoidma oma liitlaste ja partnerite tähelepanu välispiiri olukorral. „Peame otsustavalt ja kiiresti reageerima Lukašenka režiimi hübriidtegevusele,“ ütles ta. „Valgevene toetatud inimkaubandus on vastuvõetamatu. Euroopa Liidu liikmesriikide ühised jõupingutused on aidanud praegu ebaseadusliku piiriületuse lainet ohjeldada, kuid oluline on koos valvel püsida.“

Ratas tõi kolmepoolsel kohtumisel Läti ja Leedu ametikaaslasega välja, et küsimus ei ole vaid illegaalsetes immigrantides, vaid täna tuleb arvestada ka septembris toimuva Vene sõjaväeõppusega “Zapad” ning olukorraga Afganistanis. „Kui rünnatakse Leedut või Lätit, siis on see rünnak kogu Euroopa Liidu vastu,“ ütles Ratas. Spiikrid nimetasid rünnakut Euroopa Liidu välispiiri vastu jõhkraks.

Ratase sõnul kõneleti ametikaaslastega ka Euroopa tulevikust ja liidu laienemisest Lääne-Balkanile. Euroopa Liidu edasise arengu ja majanduse seisukohalt on oluline ka toimetulek COVID viirusega. Spiikrid puudutasid kõnelustel ka olukorda Afganistanis. Ühiselt leiti, et Afganistani arengute ja sealt lähtuvate ohtude suhtes peab olema valmis kõigeks, sest Taliban on ettearvamatu ja meil pole tegelikult kedagi, kellega läbi rääkida, sest meie arusaamine rahvusvahelisest suhtlusest põhineb rahvusvahelisel õigusel, mida Taliban seni järginud pole.

Kohtumisel Leedu presidendi Gitanas Nausėdaga rõhutati samuti koostöövajadust Euroopa Liidu liikmesriikide vahel ja vajadust pidada illegaalse immigratsiooni lähteriikidega otselendude peatamiseks Minskisse.  

Pärastlõunal avaldasid Eesti, Leedu, Läti ja Euroopa Parlamendi spiikrid austust Medininkai veresauna ohvritele, kus 1991. aasta juulis toimunud rünnakus tapsid Riia OMONi eriüksuslased seitse Leedu ametnikku. Hiljem tutvusid nad Padvarionyse piiripunktis olukorraga Leedu-Valgevene piiril. Eilse seisuga on ebaseaduslikult piiri ületanud 4091 migranti.

Riigikogu esimees Jüri Ratas, Läti parlamendi esimees Ināra Mūrniece, Leedu parlamendi esimees Viktorija Čmilytė-Nielsen ning Euroopa Parlamendi president David Maria Sassoli andisid ühise pressikonverentsi Leedu piirivalvekooli juures. Pressikonverentsil kinnitasid kõik osapooled, et piirkonna tähtsaim eesmärk on Euroopa Liidu ja liikmesriikide riigipiiride julgeoleku tagamine. Vajalik on ühendada jõudu ja teha igakülgset koostööd, et otsida ühiseid lahendusi Lukašenka režiimi suunatud ebaseaduslike immigrantide voo pidurdamiseks.

Pressikonverentsi on võimalik järele vaadata.

Visiidi fotod. (autor: Erik Peinar, Riigikogu)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside