Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas saatis täna Euroopa Liidu riikide parlamentide esimeestele kirja, kus kutsus toetama Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse andmist.

Ratase sõnul on Ukraina alates 24. veebruarist võidelnud isetult eesliinil Euroopa Liidu väärtuste eest ning näidanud Venemaa agressiooni vastu võitlemisel ülimat otsustavust ja julgust. Samal ajal on riik esitanud tema sõnul taotluse astuda ELi, Euroopa Komisjon on taotluse menetlemisega kiiresti edasi liikumas ning on lubanud esitada taotluse kohta arvamuse juunis. „Loodan, et komisjoni positiivne arvamus annab tugeva aluse Euroopa Liidu riikide poliitilisele toetusele, tunnustamaks Ukrainat Euroopa Liidu kandidaatriigina Euroopa Liidu lepingu artikkel 49 mõttes,“ märkis ta.

Ratase kinnitusel on ELi toetus Ukrainale ülioluline, innustades riiki jätkama vajalike reformidega ning andes Ukraina rahvale vastupidamiseks lootust. Ta tõi kirjas esile, et ELiga ühinemist toetab üle 90 protsendi Ukraina elanikest.

Ratase sõnul on Ukraina väljendanud valmisolekut täita kõik ELi liikmesuse tingimused ning kandidaatriigi staatuse andmine on selle sihi saavutamisel esimene oluline samm. „Eesti toetab Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse andmist. Loodan, et me suudame selle otsuse Euroopa Liidus üheskoos langetada juba lähemas tulevikus. Me peame tegema kõik, mis meie võimuses, et Ukraina püüdlusi toetada,“ kirjutas ta.

Ratas tõi esile, et Ukraina toetamisel ei saa eirata ka oma kodanikke, kelle arvamusega tuleb samuti arvestada. Seejuures juhtis ta tähelepanu, et kogu Euroopas on avaldatud Ukrainale ja riigi Euroopa-püüdlustele tugevat ja tingimusteta ühiskondlikku toetust. Praegune pingeline julgeolekuolukord nõuab tema sõnul kiireid ja vastutustundlikke otsuseid. „Loodan, et teie parlament toetab ettepanekut anda Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatus,“ kirjutas Riigikogu esimees pöördumises ELi riikide parlamentide esimeeste poole.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
tel 631 6356, 520 0323
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside