Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas kohtus täna Tallinnas töövisiidil viibiva Soome parlamendi esimehe Matti Vanhaneniga.

Kohtumisel käsitleti parlamentide vahelist koostööd ja selle tihendamise võimalusi uues majanduslikus ning julgeoleku olukorras. Kõne all oli koostöö nii Euroopa Liidu kui ka NATO raames, kus viimase puhul on NATO liikmesriikides käimas Soome ja Rootsi liitumise ratifitseerimisprotsess. Samuti käsitleti Läänemere keskkonnakaitsega seotud probleeme. Ratas ja Vanhanen pidasid vajalikuks tihendada riikidevahelist koostööd Läänemere kaitsmisel.

Ratas ja Vanhanen avasid seejärel üheskoos Läänemere päevale pühendatud Läänemere väljakutsetele ja kaitsele keskenduva vestlusringi Noblessneri sadamalinnakus.

Ratas ütles oma avakõnes, et Läänemeri on ilus ja ainulaadne meri tänu oma erakordsele ökosüsteemile ja ümbritsevale maastikule. Ta on ka üks noorimaid meresid maakeral ja ühendab üheksat riiki. Oma geograafilise, okeanograafilise ja klimatoloogilise eripära tõttu on ta aga väga habras. Olles äärmiselt vastuvõtlik inimtegevuse mõjudele, on Läänemeri üks kõige rohkem reostunud meresid maailmas.

„On selge, et Läänemeri on meie jagatud rõõm ja ühine mure. Tänasel päeval seisame silmitsi tormise merega. Me seisame silmitsi tõsiste riskide ja ohtudega,“ nentis Ratas.

Ta märkis, et majandusharudest avaldavad Läänemerele kõige suuremat mõju põllumajandus, tööstus ning laevandus ja meretransport. „Need on küll meie majanduse ja inimeste elukvaliteedi tagamiseks olulised valdkonnad, kuid me ei tohi mööda vaadata nendega kaasnevatest keskkonnaprobleemidest,“ toonitas Ratas. Ta lisas, et praegu on meil õige aeg liikuda edasi ning ühiselt suunata oma mõtted sellele, mida me saaksime koos teha Läänemere heaks. „Vesi ei tunne riigipiire – iga riigi tegevuse tagajärjed on tuntavad kogu regioonis,“ märkis ta.

Ratas ütles, et juba on tehtud palju väärtuslikku tööd, et reostumist ennetada ja Läänemerd kaitsta ning parandada selle seisundit. Senises tegevuskavas on kokku lepitud ligi 200 koostööd nõudvat tegevust Läänemere piirkonnas, mille rakendamise korral järgnevatel aastatel peab Läänemere keskkonnaseisund aastaks 2030 oluliselt paranema.

„Süvenev probleem on ka üha tihenev liiklus Läänemerel. Meile tekitab muret olukord Soome lahel, kus suur hulk laevu, sealhulgas tankereid, seisab Eesti majandusvööndis ja ootab sissepääsu Vene sadamatesse. Mure on enamasti seotud merejulgeolekuga, sest kui on palju laevu väikesel alal, siis võivad kergelt tekkida õnnetused. Reostuse tagajärg aga jääb Eesti ja Soome vastutusalasse. Me oleme valmis astuma vajalikke samme koostöös Soomega rahvusvahelisel tasandil, et vähendada survet Soome lahele,“ ütles Ratas.

„Koostöö, roheline mõtteviis ja nüüdisaegsed lahendused on meie võtmesõnad. Läänemeri on olnud siin pikka aega enne meid ja jääb siia ka pärast meid,“ märkis Ratas. Ta rõhutas, et mere heaoluga riskimine on kuritegu nii praeguste kui ka tulevaste põlvkondade vastu.

„Oma käitumisharjumuste muutmise ja keskkonnasõbralike otsuste langetamisega saame kaasa aidata merekeskkonna kaitsele ning parandamisele,“ ütles Ratas.

Riigikogu esimees Jüri Ratas külastas koos Soome parlamendi esimehe Matti Vanhaneniga täna ka kommunismiohvrite memoriaali Maarjamäel ja asetas lilled mälestusmärgi jalamile.

Fotod: (autor: Erik Peinar, Riigikogu).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside