Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas osales täna Ida-Virumaal visiidil olles videosilla vahendusel Põhja- ja Baltimaade (NB8) parlamentide esimeeste Ukraina-teemalisel videokonverentsil ning Euroopa Parlamendi presidendi Roberta Metsola kokku kutsutud Euroopa Liidu rahvusparlamentide esimeeste kohtumisel, millest võttis osa ka Ukraina Ülemraada esimees Ruslan Stefantšuk.

Kõik videokohtumistel sõna võtnud parlamentide esimehed rõhutasid, et Venemaa rünnak on brutaalne sõjakuritegu ning Putini režiim peab koheselt lõpetama Ukrainas verevalamise ja sõjategevuse.   

Ratas ütles ametikaaslastele, et Euroopa Liit peab andma Ukrainale ühinemisprotsessis kogu vajaliku abi ning Eesti on valmis jagama oma ühinemiskogemusi ja toetama Ukraina arengut.

Põhja- ja Baltimaade kolleegide kohtumisel ütles Ratas, et meie regiooni riigid peavad koordineerima Ukraina toetamist nii palju kui võimalik. „Ukraina vajab praegu meie tugevat poliitilist ja majanduslikku toetust. Samuti otsest relvaabi ja humanitaarabi,“ ütles Ratas. „Suur tänu kõigile riikidele, kes on üles näidanud imetlusväärset ühtsust ja juba abikäe ulatanud, aga abi peab veel jätkuma ja palju on veel teha, sest Putini sõda jätkub ja Ukraina vajab meie abi praegu rohkem kui kunagi varem.“

Ratase sõnul tuleb lääneriikidel olla ühtne löögirusikas, et isoleerida Venemaa ja Valgevene igas sfääris alates rahvusvahelistes organisatsioonide liikmestaatuse peatamisest ja majandusest kuni kultuuri ja spordini välja. „See pole mitte ainult Ukraina sõda, vaid nad võitlevad praegu kogu Euroopa julgeoleku ja demokraatia eest,“ ütles Ratas.

Kõikide parlamentide esimehed avaldasid sõnavõttudes teotust Ukrainale ja kõnelesid ühtsete jõuliste sanktsioonide vajalikkusest, et peatada Venemaa agressiivne sõjategevus ja infosõda.  Põhja- ja Baltimaade parlamentide esimehed andsid ülevaate pakutavast humanitaar- ja relvaabist. Nii Rootsi kui Soome spiikrid möönsid, et relvaabi andmine on nende puhul erakordne otsus. Balti riikide ja Poola parlamentide esimehed rääkisid, millega nad aitavad sõjapõgenikke.  

Balti- ja Põhjamaade parlamentide esimeeste kohtumisele järgnenud videokohumisest Euroopa Parlamendis võttis osa Ukraina Ülemraada esimees Ruslan Stefantšuk, kes andis ülevaate hetkeolukorrast Ukrainas. Ta tänas liikmesriike toetuse eest ja tutvustas Ukraina Euroopa Liidu liikmestaatuse taotlust. Ülemraada esimees rõhutas, et sanktsioonid peavad kindlasti jätkuma ning laienema tugevalt ka Valgevenele. Lõpetuseks avaldas ta lootust, et peatselt saavad sisse seatud rohelised koridorid humanitaarabi andmiseks, sest mitmed linnad on vooluta ja valitseb toiduainete puudus.

Videokohtumisel osalejad väljendasid Ukrainale igakülgset toetust ning rõhutasid Euroopa Liidu liitumise perspektiivi ja kandidaatriigi staatuse andmisel, et see peab toimuma arvesse võttes liitu astumise tingimusi ja olema kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikliga 49.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
tel 631 6356, 515 3903
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside