Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas ütles tänasel sügisistungjärgu avaistungil ametikaaslaste poole pöördudes, et Riigikogu peab kandma edasi, arendama, aga ka hoidma ja kaitsma neid demokraatliku ja parlamentaarse riigi alustalasid, mida sätestab põhiseadus.

„See on Eesti, mis on rajatud vabadusele, õiglusele ja õigusele, see on meie isamaa, kus on tagatud eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimine läbi aegade. Riik, kus kõrgeima võimu kandja on rahvas,“ kõneles Ratas. „Olen veendunud, et need väärtused annavad raami ja sisu meie aruteludele ning väitlustele ka uuel, sügisesel istungjärgul.“

Esimehe sõnul peab Riigikogu töö sel istungjärgul olema veel rohkem suunatud just kahekõnele iga Eestimaa inimesega. „Dialoogile, mis räägib meie inimeste toimetulekust, turvalisusest, Eesti rahva kestmisest, nii vaimsest kui ka füüsilisest tervisest, haridusest, majandusest, sellest rängast koroonaviirusest ja rahvusvahelisest olukorrast,“ loetles Ratas.

Tema sõnul saab kahekõnet pidada ainult siis, kui rääkimine ja kuulamine on tasakaalus. „Usun, et see aitab meie ühiskonda rahustada, parandab läbisaamist ja tõstab kindlustunnet tuleviku ees. Seda kõike on tänases keerulises maailmas ja Eestis väga vaja,“ ütles Ratas.

Ratse sõnul peab COVID-19 pandeemia seljatamiseks tehtavad otsused olema jätkuvalt oluliseks teemaks ka Riigikogus. Tema sõnul on eesmärk selge – võimalikult avatud ühiskond, kus inimeste tervis on kaitstud.

Sügisistungjärgul arutlusele tulevate teemadena tõi ta esile riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamisest ja renoveerimise, haridusvaldkonna arengukava järgmiseks 15 aastaks ja järgmise aasta riigieelarve, mille puhul ta pooldab debatti ning Riigikogu suuremat otsustuspädevust eelarve koostamisel. Riigikogu esimees pidas oluliseks pidada poliitilist debatti ka presidendivalimise korraldamise küsimuses.

Ratas tõdes kõnes esile ka murettekitava rahvusvaheline geopoliitilise olukorra. „Viimased sündmused Afganistanis või Valgevene piiril näitavad meile väga selgelt, kui oluline on tugeva demokraatliku riigi ehitamine ja liitlassuhete arendamine,“ ütles Ratas.

Riigikogu esimees peatus oma sõnavõtus ka kohalike omavalitsuste volikogude valimistel, kutsudes üles valimistel tingimata osalema ja enda kodanikukohust täitma.

XIV Riigikogu VI istungjärgu esimesel korralisel istungil pidas kõne ka Vabariigi President Kersti Kaljulaid. Piduliku meeleolu lõi Eesti Filharmoonia Kammerkoor dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel. Pärast pidulikku osa jätkus Riigikogu töö esimese töönädala päevakorraga.

Riigikogu esimehe kõne 13. septembri avaistungil.

Avaistungi fotod.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside