Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas tänas täna Asutava Kogu mälestusmärgi avamisel toonaseid, suurt ajaloolist vastutust kandnud rahvasaadikuid, kelle tehtud töö ja otsused elavad tänaseni edasi.

Ratas ütles täna Estonia kontserdimajas peetud kõnes, et 103 aastat tagasi kogunes samas kohas avaistungile Eesti Vabariigi esimene rahvaesindus. „Vabadussõja ajal loodud vabariigi esimese parlamendi ehk Asutava Kogu eesootavad ülesanded olid aukartustäratavad. Eestile tuli luua oma riigikorraldus. Täna mõistame, et see oli väga suur asi, et Eesti sai just sel hetkel aru, et nüüd on aeg tegutseda,“ rääkis ta.

Tema sõnul nappis rahva valitud 120 rahvasaadikul mõistetavalt varasemat parlamendikogemust, kuid neil oli sügav teotahe. „Toonased rahvasaadikud teadsid, et ees ootab suur töö iseseisva riigi põhialuste määramisel, mis nõuab julgeid otsuseid. Vastu võeti Eesti Vabariigi põhiseadus, mis andis Eesti diplomaatidele juriidilise aluse võitluses Eesti Vabariigi tunnustamise eest. Töötati välja maaseadus, millest kujunes oluline majandusliku ja sotsiaalse reformi alus, ning võeti vastu avalike algkoolide seadus, mis pani aluse haridusreformile,“ ütles ta.

Ratas märkis, et pärast Eesti Vabariigile vajalike aluste loomist ja tuleviku kindlustamist jätkas rahvaesinduse ja seadusandliku võimuna juba Riigikogu I koosseis. „Sealt saati on iga parlamendikoosseis olnud oma nägu ning andnud olulise panuse Eesti arengusse, toetudes eelkäijate tööle ja ehitades edasi omariiklust. Just ajaline distants aitab meil tõeliselt väärtustada Asutava Kogu ning sellele järgnenud demokraatlikult valitud rahvaesinduste ettevaatavaid otsuseid ja tööd,“ ütles ta.

Esimene iseseisvas Eestis rahva valitud esindus – Asutav Kogu – tuli kokku 23. aprillil 1919. Riigikogu tähistab sel puhul oma sünnipäeva traditsioonilise lahtiste uste päevaga.

Fotod mälestustahvli avamiselt (Autor: Erik Peinar, Riigikogu kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
tel 631 6356, 520 0323
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside