Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Henn Põlluaas asetas täna juuniküüditamise aastapäeval Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali mälestusseina äärde kõigi kommunismiohvrite mälestuseks lilled ja küünla.  

„Täna tähistame küüditatute mälestuspäeva. See on leinapäev,“ ütles Põlluaas oma pöördumises. „Juuniküüditamine, sellele järgnenud sõja-aastad, uued kommunistide-poolsed küüditamised 1945-ndal, 49-ndal ja 51-sel aastal jätsid jälje pikkadeks aegadeks. Läbi elatud tragöödia söövitas meie rahva hinge mälupitseri, mida me kanname põlvest-põlve.“

Põlluaasa sõnul meenutame täna nende traagiliste sündmuste ohvreid – kannatanuid, hukkunuid, tagasijõudnuid ja mahajäänuid. „Me ei unusta ka teisi kommunismiohvreid. Mitte ühtegi neist!“ ütles ta. „Me langetame pea kõigi nende mälestuse ees. Me mäletame ja mälestame, et midagi sellist ei saaks enam korduda ja et meie lapsed kasvaksid naeru ja rõõmuga vabal, rukkilillesinisel maal, mille esiisad on meile jätnud.“

Riigikogu esimees külastas ka Eesti Inimõiguste Instituudi poolt Vabaduse väljakule püstitatud installatsiooni „Pisarate vagun“.

Ööl vastu 14. juunit 1941. aastal toimus Eestis massiküüditamine, mille käigus viisid Nõukogude Liidu repressiivorganid Siberisse hinnanguliselt 10 000 inimest. Alla aastaseid lapsi oli üle saja. Küüditati isegi voodihaigeid vanainimesi. Nälja ja kurnatuse tagajärjel hukkus või tapeti umbes 6000 last, naist ja meest. Leinapäeval mälestatakse kõiki repressioonide ohvreid.

Riigikogu esimehe videopöördumine

Riigikogu esimehe pöördumise tekst

Juuniküüditamise mälestuspäeva fotod (autor: Erik Peinar, Riigikogu).

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside