Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles eile Euroopa Nõukogu liikmesriikide spiikrite konverentsil Strasbourgis, et inimõigusi väärtustavate demokraatlike õigusriikide kujunemisel ja eksisteerimisel on väga oluline roll üleeuroopalistel kokkulepetel.

Nestor märkis oma kõnes, et repressiivse režiimi kokkuvarisemine ei too endaga automaatselt kaasa inimõigusi austavat demokraatlikku õigusriiki. Selle saavutamine nõuab pühendumist nii rahvalt kui poliitikutelt ning on palju lihtsam stabiilse rahvusvahelise süsteemi tingimustes. „Eesti ja teiste Euroopa riikide edu poleks olnud võimalik ilma visionääridest riigimeesteta, kes mõistsid üleeuroopaliste institutsioonide ja konventsioonide potentsiaali,“ lisas ta.

Nestor rõhutas, et Euroopa Nõukogu üks esimesi suuri saavutusi oli 1953. aastal jõustunud Euroopa Inimõiguste Konventsioon. „Konventsioon kindlustab õiguse elule, õiglasele kohtupidamisele, mõtte- ja väljendusvabadusele,“ ütles Riigikogu esimees. „Konventsiooni ratifitseerimine kinnitas inimestele, et nad kõik on indiviididena hinnatud ja kaitstud ning oli samal ajal ka tõestus sellele, et riigid suudavad teha efektiivset koostööd fundamentaalsetes küsimustes.“

Nestor tõi oma esinemises välja ka Venemaa suutmatuse täita Euroopa Inimõiguste Konventsiooni ning märkis, et 2015. aasta detsembris võttis Venemaa vastu seaduse, mis võimaldab riigil tühistada Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuseid.

Riigikogu esimees ütles, et üle kahe aasta tagasi annekteeris Venemaa Krimmi ning algatas konflikti Ukraina idaosas. Kuni pole saavutatud lahendust Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse küsimuses, peavad Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (PACE) sanktsioonid Venemaa osas jõusse jääma, lausus ta.

Nestor tõdes, et kuigi Euroopa on saavutanud inimõiguste ja demokraatia valdkonnas suurt edu, tuleb jätkata tööd, et fundamentaalsed vabadused saaksid loomulikuks osaks kõigi Euroopa rahvaste elust.

Nestor oli üks kahest peakõnelejast teemablokis „Rahvusparlamendid ja Euroopa Nõukogu: koos edendamas demokraatiat, inimõigusi ja õigusriiki“.

Fotod

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside