Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles Riigikogu Valges saalis Euroopa Liidu liikmesriikide kõrgemate kohtute esimehi tervitades, et tänapäeval ei ole alternatiivi avatud maailmale ja kohtute sõltumatusele.

Nestor rääkis, et mitmes noore demokraatiaga riigis on keeruline ja raske sõltumatut kohtuvõimu luua. Ta meenutas, et kui kakskümmend aastat tagasi loodi Eestis aluseid kohtuvõimu asjus, oli ka siin vaidlusi, aga mitte kunagi selle üle, kas kohtuvõim peaks olema sõltumatu või mitte.

„Näen aga seda, et nii mõneski demokraatlikus riigis on kohtuvõimu sõltumatus pandud rahva poolt valitud saadikute tahtel küsimärgi alla,“ ütles Nestor. „Kahjuks pean tunnistama, et esimest korda 25 aasta jooksul on ka meie parlamendis õnneks küll väike rühm saadikuid, kes sisuliselt sõltumatut kohtuvõimu ründavad. Neid on vähe, aga nad on olemas.“

Nestor väljendas veendumust, et Eestis ei saavuta nad kunagi sellist mõjujõudu, et neil õnnestuks oma rumalaid ideid ellu viia. Samas on mõnes teises riigis nende esindatus juba nii suur, et kohtute sõltumatust tuleb kaitsta.

„Need liikumised toetuvad valijatele, kes ei tunne ennast selles uues avatud, integreeritud ja globaliseerunud maailmas turvaliselt. Nad ei tea mida teha ja populistid on võimu nimel valmis neile kohe lahendusi pakkuma. Need lahendused on lihtsad, arusaadavad ja alati valed,“ ütles Nestor.

Euroopa kõrgemate kohtute esimehed kogunevad Eestis esmakordselt. Riigikohtu esimehe Priit Pikamäe juhitava kohtumise keskseks teemaks on võimude lahususe tagamine. 

Fotod kohtumisest.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside