Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor asetas juuniküüditamise mälestustseremoonial küüditamise ohvrite mälestuseks Vabadussõja võidusamba jalamile pärja. Riigikogu alustas tänast istungit leinaseisakuga.

„Just nüüdsama, 76 aastat tagasi, ööpimeduse varjus, prõmmisid nõukogude okupandid ja nende käsilased majade ja korterite ustel, et võtta une pealt kinni ja saata loomavagunites kodumaalt kaugele enam kui 10 000 inimest. 6000 neist ei naasnud kunagi,“ rääkis Riigikogu esimees eile Kärus toimunud mälestusõhtul.

Nestori sõnul on kõige inimvihkajalikemate režiimide komme jätta vähemalt näiliselt mulje, et inimeste karistamine on toimunud kuidagi mingite seaduste järgi. „See, mis toimus juunis – seal ei püüdnud kommunistlik diktatuur isegi seda muljet jätta,“ ütles Nestor. „Otsus, mille langetasid kommunistlikud jõhkardid maikuus Moskvas, rääkis sotsiaalselt võõra elemendi ümberasustamisest, asumisele saatmisest. See on suurus, mida õigus ei tunne. See näitab režiimi ülimat vaenulikkust inimese vastu.“

„Vabas riigis, kus me täna elame, me ei tembelda mitte kedagi, me ei ütle inimestele, et nad on valed, teistsugused. Ei vihka neid, ei karista. See on vaba ühiskond, kus me täna elame,“ rõhutas Nestor.

Ööl vastu 14. juunit 1941. aastal toimus Eestis massiküüditamine, mille käigus viisid Nõukogude Liidu repressiivorganid Siberisse üle 10 000 inimese. Nälja ja kurnatuse tagajärjel hukkus või tapeti umbes 6000 last, naist ja meest. Tänasel leinapäeval mälestatakse kõiki repressioonide ohvreid.

Juuniküüditamise mälestustseremoonia fotod.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside