Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles täna Jaan Poska mälestussamba avamisel Kadriorus, et Tartu rahulepingu ühel võtmeisikul Poskal on suured teened meie riigi saamisloos ning ta väärib ausamba rajamist.

„Eestis on kombeks Vabariigi aastapäeva eel tänada ja tunnustada neid inimesi, kes on oma tegudega meie riiki paremaks muutnud,“ ütles Eiki Nestor. „Täna avatav kuju on mehest, kellel on suured teened meie oma riigi saamisloos ning kes väärib seetõttu meie tänu ja tunnustust.“

Nestor tõdes, et Jaan Poska roll Eesti riigi ühe alusdokumendi, Tartu rahulepingu sündimisel on Eesti delegatsiooni juhina hindamatu.

„Kuid mitte vähem ei tohi märgata tema panust Tallinna linnapea ja Eestimaa kubermangu komissarina, kus laoti seda vundamenti, millele õnnestus hiljem rajada iseseisev Eesti Vabariik,“ lausus Riigikogu esimees. „Olgu selleks siis aluse panemine rahvuslikule ametnike kaadrile või uue korrakaitsesüsteemi loomine tol segasel ajal.“

Täna möödub 150 aastat Jaan Poska sünnist. Poska oli esimene eestlasest Tallinna linnavolikogu esimees. Samuti oli ta Eesti Asutava Kogu liige ja ta oli seal põhiseaduskomisjoni esimees, juhtides kuni oma ootamatu surmani märtsis 1920 Eesti Vabariigi esimese põhiseaduse koostamist.

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
urmas.seaver@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

 

Tagasiside