Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles Vilniuses Balti Assamblee (BA) 34. istungjärgu avamisel peetud kõnes, et Balti riikide koostöö on oluline ning tänases, Euroopa jaoks keerulises olukorras, on vajadus tõhusa koostöö järele veelgi suurem kui varem.

„Iga üksiku Balti riigi edukus on oluline osa kõigi kolme eduloost,“ rääkis Eiki Nestor ja lisas, et kolm Balti riiki on väga tihedalt üksteisega seotud – ühe mure on kõigi mure, ühe edu tiivustab teisi, ebaõnn heidab varju kõigile.

„Kolmekesi koos oleme me rohkem kui kolm korda tugevamad,“ märkis Riigikogu esimees. „Ajaloost teame, et üksmeele puudumine möödunud sajandi kolmekümnendatel aastatel viis meie riikluse hävimiseni. Teisalt, ühine tegutsemine kaheksakümnendate lõpus ja üheksakümnendate algul tõi meile edu sellesama riikluse taastamisel.“

Nestori sõnul on Balti koostöö oluline ja peab kindlasti jätkuma. „Võin teile kinnitada, et parlamentide esimeeste tasemel toimib see koostöö sajaprotsendiliselt. Kus iganes me ka ei esineks, siis sisuliselt ajame ühte ja sama Balti asja meie kõigi kolme huvides,“ lausus ta. „Ka tänases, Euroopa jaoks väga keerulises ja kahjuks ka traagilises olukorras,  vajame toimivat koostööd veelgi rohkem, kui varem.“

Nestor ütles, et BA peaks muutuma sisuliselt efektiivsemaks ja ühtlasi nähtavamaks oma kodanikele. „Üheks võimaluseks on kindlasti üleminek parlamendikomisjonide omavahelisele tihedamale suhtlemisele, samuti tuleb senisest enam väärtustada ja koordineerida toimivat parlamentaarset koostööd,“ sõnas Riigikogu esimees.

„Eestis oleme otsustanud, et  Riigikogu esindamine Balti Assamblees annab parima tulemuse  parlamendikomisjonide esindamisprintsiibist lähtuvalt,“ lausus Nestor. „Parlamendikomisjonid ise saavad otsustada oma oluliste koostööteemade ja kohtumiste vajaduse ja sageduse üle.“

BA istungjärgul võetakse täna vastu resolutsioon ja allkirjastatakse lõppdokument. Eesistumine Balti Assamblees ja Balti Ministrite Nõukogus läheb üle Lätile.

BA on Eesti, Läti ja Leedu parlamentide koostööd edendav rahvusvaheline organisatsioon, mis asutati 8. novembril 1991. aastal Tallinnas. Ühendus tähistab tuleval aastal oma 25. tegevusaastat.

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside