Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles Vilniuses Balti Assamblee (BA) 37. istungjärgu avamisel peetud kõnes, et koostöö samu väärtusi jagavate riikidega on kõige kindlam tagatis meie heaolu suurendamiseks ning rahvaste kestmiseks.

Nestor meenutas, et Balti riikidest said NATO ja Euroopa Liidu liikmed enam kui 14 aastat tagasi. „Meie inimesed uskusid siis – ja usuvad ka täna – et koostöö samu väärtusi jagavate riikidega on kõige kindlam tagatis meie heaolu suurendamiseks ning rahvaste kestmiseks,“ ütles Nestor.

Nestor viitas eelmisel nädalal avaldatud Eurobaromeetri uuringule, mille kohaselt on eurooplaste toetus Euroopa Liidule viimase 25 aasta kõrgeim. „Balti riigid on sellistes küsitlustes traditsiooniliselt näidanud erilist usku ühendatud Euroopasse,“ lausus Nestor ja tõi näiteks, et eestlaste seas oli toetus Euroopa Liidule lausa 88 protsenti.

Rääkides julgeolekust ütles Nestor, et mida ettearvamatum ja rahutum on maailm, seda rohkem on ohte Balti riikide sarnastele väikeriikidele. „NATO kui 29 liikmesriiki koondav sõjalis-poliitiline riikide ühendus on ja jääb meie kollektiivkaitse nurgakiviks,“ kinnitas ta ja märkis, et Eesti, Läti ja Leedu pühendumist alliansile näitab muuhulgas tõik, et kõik Balti riigid panustavad oma kaitsekulutustele vähemalt kaks protsenti SKPst.

Nestori sõnul on Balti riikide julgeoleku üheks tahuks ka näiteks energiataristu täielik lõimimine ülejäänud Euroopaga ning ajakohaste ja kiirete transpordiühenduste loomine. Järjest enam tähelepanu assamblee tööprogrammis väärivad Nestori hinnangul ka infosõda ja ohud küberruumis. „Hindan kõrgelt Balti Assamblee initsiatiivi rääkida ühisest Balti teaberuumist. Tähtis on leida lahendusi, et meie avatust ja väljendusvabadust ei saaks ära kasutada riigid või jõud, mis püüavad valeinfot ja populistlikke sõnumeid levitades ühtsust murendada,“ ütles Nestor.

Nestor kutsus kõiki üles vastukaaluks populistide sõnumitele, mis on mõeldud madalate instinktide vallandamiseks, oma standardeid hoopis tõstma. „Peame varasemast palju innukamalt ja paremini selgitama demokraatia, isikuvabaduste, solidaarsuse ja avatud maailma olulisust,“ ütles ta. „Ühtlasi tuleb teha tööd selle nimel, et avatud maailma hüved ja arusaam nende olulisusest jõuaks kõigi meie ühiskondade liikmeteni.“

Nestor tänas kõiki panuse eest Balti riikide koostöösse ning soovis edu ja jõudu edaspidiseks.

Balti Assamblee (BA) on Eesti, Läti ja Leedu parlamentide koostööd edendav rahvusvaheline organisatsioon, mis asutati 8. novembril 1991. aastal Tallinnas. BA järgmine eesistuja on Läti ning järgmine istungjärk toimub 28.-29.novembril 2019 Riias.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside