Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles täna Kloogal hukatud inimeste mälestuseks pärga asetades, et kahjuks ei ole maailmast kadunud kurjus, mis mõrvas inimesi, ega riigid, kes loovad vaenlase kuju oma inimeste hirmutamiseks ja vaoshoidmiseks.

Täna möödub 73 aastat Klooga tragöödiast, mil Klooga koonduslaagris hukati enam kui 2000 juudi soost meest ja naist.

„Eesti on ilus koht ja Kloogal on ilusad männid, ometigi on siin toime pandud üks kõige kurjemaid tegusid Eesti pinnal,“ ütles Nestor. Ta meenutas, et täna möödub 73 aastat sellest kõige julmemast päevast, aga 5. septembril möödus 75 aastat päevast, kui Kloogale saabus esimene rong inimestega mujalt Euroopast, kellest suurem osa kohe mõrvati.

Nestori sõnul on kõik inimlikult mõtlevad riigid ja rahvad need kuritööd korduvalt hukka mõistnud. Meenutamine on tema sõnul ikkagi vajalik selleks, et mälestada süütuid mõrvatud inimesi ja veelkord hukka mõista kõik inimsusevastased kuritööd. Aga samuti seetõttu, et kahjuks ei ole maailmast kadunud kurjus, mis inimesi mõrvas.

„Üks inimvihkajalik võim toetub sellele, et tema rahvas peab elama hirmus ja selle hirmu hoidmiseks loob ta vaenlase kuju,“ rääkis Nestor. Ka täna on maailmas riike, kes loovad vaenlase oma inimeste hirmutamiseks ja vaoshoidmiseks. Nestori sõnul on kõigist vaenlase kuju loomistest võikam ja jäledam see, kui inimesed loetakse vaenlaseks rahvuse või mõne muu tunnuse tõttu, milles neil sündides ei ole valikut.

Nestor avaldas lootust, et avatud maailmas, kus noored praegu kasvavad, otsivad uusi sõpru ja väljakutseid, tunnevad nad ära kurjuse. „Võtke kõiki inimesi sellisena nagu nad on, ükskõik, mis on nende rahvus, usk, suhtumine ellu ja kaaslastesse,“ soovitas Nestor. „Kui teie neile naeratate, naeratavad nemad teile vastu. Ainult nii ongi võimalik võidelda kurjusega, et see enam ei korduks.“

Mälestustseremoonial Kloogal kõnelesid veel Eesti Juudi kogukonna esimees Alla Jakobson ja Holokausti Mälestuse Rahvusvahelise Ühenduse (IHRA) Eesti delegatsiooni juht Malle Talvet-Mustonen. Mälestuspalve luges rabi Efraim Šmuel Kot. Mälestustseremoonial osalesid Keila Kooli ja Tallinna Juudi Kooli õpilased ning diplomaatilise korpuse esindajad.

Fotod mälestustseremooniast.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside