Balti riikide, Poola, Saksamaa ja Ukraina spiikrid tegid täna Riias ühisavalduse, kus kutsuvad liitlasi homme algaval NATO tippkohtumisel kindlalt otsustama, et Ukraina saab NATO liikmeks.

„Eelseisva NATO Vilniuse tippkohtumise valguses kutsume me liitlasi üles tegema kindla otsuse, et Ukraina saab NATO liikmeks ja allianss rajab Ukraina jaoks tee NATOga liitumiseks,“ märkisid kuue riigi spiikrid, kelle sõnul tuleks Ukraina kutsuda NATOga ühinema niipea, kui tingimused seda võimaldavad, kasutades selleks samasugust poliitilist otsust nagu Soome puhul.

Nad avaldasid heameelt laialdase toetuse üle Ukraina NATO liikmeks saamisele, mis kajastus juuni algul Vilniuses toimunud NATO riikide parlamentide esimeeste kõrgetasemelisel kohtumisel, aga ka toetusavaldustes, mille on teinud NATO Parlamentaarne Assamblee, Euroopa Parlament ning Bulgaaria, Tšehhi, Eesti, Läti, Leedu ja Poola parlament.

Spiikrid kutsusid Vilniuse tippkohtumise eel liitlasi tegema tihedat koostööd, et töötada välja julgeolekualased kohustused Ukraina ees, mis ei ole alternatiiviks Ukraina NATO liikmeks saamisele ega tohiks aeglustada Ukraina liikumist NATO liikmeks saamise suunas. Samuti kutsusid nad toetama Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi rahuplaani.

Kuue riigi spiikrid kutsusid jätkama kooskõlastatud meetmete võtmist, et rahuldada Ukraina kiireloomulisi vajadusi sõjalise ja kaitsevarustuse järele, keskendudes õhukaitsesüsteemidele, suure laskeulatusega suurtükkidele ja vajalikele laskemoonale, tankidele ja lahingulennukitele. Nad kutsusid aitama Ukrainal tugevdada oma kaitsevõimet ja -potentsiaali, sealhulgas maa-, mere- ja õhukomponente, kuni Ukraina taastab täielikult oma territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse 1991. aasta rahvusvaheliselt tunnustatud piirides.

Samuti kutsusid parlamentide esimehed looma kriisikonsultatsioonimehhanismi Ukrainaga, et pidada konsultatsioone Ukraina või mõne NATO liikmesriigi territoriaalset terviklikkust, poliitilist sõltumatust või julgeolekut ähvardava ohu korral, ning andma Ukrainale NATO praktilist abi, tugevdades veelgi terviklikku abimeetmete paketti, et saavutada Ukraina täielik koostalitlusvõime alliansiga ja üldine üleminek NATO standarditele. Nende sõnul tuleb NATO-ELi strateegiline partnerlus viia järgmisele tasemele ning suunata NATO ja ELi koostöö käegakatsutavate tulemuste saavutamisele Atlandi-üleste julgeolekuprioriteetide valdkonnas.

Ühisavaldusele kirjutasid alla Lauri Hussar Eesti, Edvards Smiltēns Läti, Viktorija Čmilytė-Nielsen Leedu, Elżbieta Witek Poola, Bärbel Bas Saksamaa ja Ruslan Stefantšuk Ukraina parlamendist. Spiikrid tegid ühisavalduse pärast kaks päeva kestnud Balti riikide, Poola ja Ukraina spiikrite kohtumist Riias. Eile osalesid spiikrid Läti üldlaulu- ja -tantsupeol ning kohtusid Läti presidendi Edgars Rinkēvičsiga, kellega räägiti Ukraina toetamisest.

Ühisavalduse täistekst eesti ja inglise keeles

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside