Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimehe Eiki Nestori ja väliskomisjoni kohtumistel Jordaania parlamendi esindajatekoja väliskomisjoni delegatsiooniga räägiti Eesti-Jordaania kahepoolsetest suhetest, e-riigi lahendustest ning põgenikekriisi leevendamise võimalustest.

Nestor rõhutas kohtumisel parlamentaarse diplomaatia olulisust riikidevahelistes suhetes ning avaldas lootust, et Eesti ja Jordaania suhted tugevnevad tulevikus veelgi.

Väliskomisjoni kohtumisel Jordaania parlamendi kolleegidega peatuti pikemalt regiooni riikide ebastabiilsel olukorral ja sellest tingitud põgenikekriisil.

Jordaania delegatsiooni liikmed rõhutasid, et Jordaania valitsus pingutab riigi stabiilsuse säilimise nimel. Nad kinnitasid, et Jordaania on sõbralik riik, kelle ainsad vaenlased on terrorism ja rühmitused, kes kasutavad läbirääkimiste asemel relvi.

Rääkides rändekriisist ütlesid Jordaania parlamendi liikmed, et 7 miljoni elanikuga Jordaania on tänaseks vastu võtnud 2 miljonit põgenikku, püüdes alati anda endast parima. Samas tunnistasid nad raskusi põgenikega toetamisel ja avaldasid lootus, et Euroopa ja teised riigid abistavad Jordaaniat.

Väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri sõnul on selge, et põgenikekriisist tulenev koormus Jordaania sisejulgeolekule ja majandusele on ebaproportsionaalset suur. „Eesti on seda meelt, et kriise on kõige efektiivsem lahendada kohapeal ja seetõttu panustab Eesti nii otse kui läbi erinevate rahvusvaheliste organisatsioonide Jordaaniasse,“ ütles Mikser.

Mikseri sõnul on kahetsusväärne, et Euroopa on põgenikkriisi tõsidusest nii hilja aru saanud. Ta avaldas lootust, et tulevikus me näeme, kuidas praegu kriisis vaevlevates riikides taastub normaalne olukord ja inimesed saavad oma riiki tagasi pöörduda.

Väliskomisjoni liikme Henn Põlluaasa sõnul tuleb rahvusvahelisel üldsusel aidata kanda põgenikekriisist tingitud koormat. Ka tema sõnul pole lahendus inimeste põgenemine, vaid see, kui kriisid suudetakse peatada ja inimesed saavad pöörduda tagasi koju.

Jordaania väliskomisjoni esimees Bassam Alkhaleefah ütles kohtumisel, et riik soovib arendada koostööd Eestiga, mida varem on tehtud põlevkivitööstuse vallas. Seekordse visiidi käigus tundsid nad huvi Eesti e-lahenduste vastu.

Väliskomisjoni liige Keit Pentus-Rosimannus nägi kahe riigi parlamentaarse koostöö jätkuna Eesti kogemuse jagamist e-valitsemise, e-teenuste ja sellealase seadusloome ettevalmistamise vallas. Tema sõnul on Eestil hea kogemus, kuidas arendada seadusandlust nii, et kehtivad reeglid toetaksid e-teenuste arendamist ja levikut.

Fotod kohtumistelt.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside