Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas kõneles kohtumisel Ungari parlamendi esimehe László Kövériga regiooni aktuaalsetest välispoliitilistest ja julgeoleku küsimustest, energeetikast ning arutas heade kahepoolsete suhete tihendamise võimalusi.

Rääkides Valgevene hübriidkriisist, leidsid pooled, et sellele tuleb leida kohene ja toimiv lahendus Euroopa Liidu tasandil. „On vastuvõetamatu, et kolmandad riigid kasutavad migrante poliitilistel eesmärkidel, nagu see praegu Valgevenes toimub,“ ütles Ratas. „Olukord Euroopa Liidu välispiiril – Poolas, Leedus ja Lätis – pole mitte ainult rändekriis, vaid ka julgeolekumure ja hübriidrünnak kogu Euroopa Liidu vastu.“

Kohtumisel rõhutati ka kahe riigi häid suhteid. „Eesti ja Ungari vahelised kultuurisidemed on väga head, kindlasti on siin olulisel kohal soome-ugri dimensioon,“ ütles Ratas.  Samuti on väga hea kaitsealane koostöö, kuid kahepoolsed majandussuhted võiksid olla tihedamad. Ratas tunnustas Ungari panust Balti riikide julgeolekusse ja tänas NATO õhtuturbemissioonil osalemise eest.

Seejärel tegi Riigikogu esimees visiidi Ungari presidendi János Áder’i juurde, kellega räägiti  Glasgow kliimakonverentsi tulemustest ja Euroopa Liidu taastekava rahastamise Eesti eesmärkidest.

Ungari visiidi esimesel päeval kohtu Riigikogu esimees justiitsminister Judit Vargaga, kellega räägiti digitaliseerimise ning küberturvalisuse teemadel. Samuti vahetati kogemusi COVID-kriisi ja vaktsineerimisega seotud teemadel. Veel räägiti Euroopa Tuleviku konverentsi tööst ja võimalikest tulemitest. Mõlemad pooled avaldasid muret Poolas ning Leedus EL piiril toimuva üle.

Eilsel kohtumisel Ungari-Eesti sõprusrühma esimehe Attila Tilkiga arutati parlamendirühmade vahelise koostöö küsimusi. Kohtumisel aukonsuli András Bereczkiga, kes on ühtlasi soome-ugri keelte õppetooli juhataja Budapesti Loránd Eötvösi Ülikoolis, räägiti eesti keele ja kultuuri õpetamisega seonduvast.

Kohtumistel osales ka Eesti-Ungari parlamendirühma esimees Anti Poolamets. Selle aasta sees on kavas parlamendirühma visiit Ungarisse.  

Visiidi fotod. (Erik Peinar, Riigikogu kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside