Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas ja Rumeenia president Klaus Werner Iohannis rääkisid tänasel kohtumisel Euroopa ühtsuse olulisusest ja selle tugevdamise võimalustest.   

Ratas kinnitas kohtumisel Eesti ja Rumeenia häid kahepoolseid suhteid. „Rumeenia on Eestile oluline partner ja liitlane nii NATOs kui Euroopa Liidus. Oleme samameelsed paljudes olulistes välis- ja julgeolekupoliitilistes küsimustes,“ ütles Ratas ja tõi näiteks Venemaa, idapartnerluse ning transatlantiliste suhete teemad.

Ratase sõnul tuleb nii Eestil kui Rumeenial jätkata ühtsuse nimel koostööd ja tegutseda koordineeritult nii rahvusvahelistes organisatsioonides kui ka kahepoolselt. „Olen kindel, et tänane kohtumine ja visiit annavad hoogu meie headele suhetele ja me saame teha koostööd majanduses, hariduses ja teistes erinevates valdkondades ning avaliku sektori digitaliseerimisel,“ ütles Ratas.

Ratas avaldas heameelt, et Rumeenia presidendi visiit toimub just käesoleval aastal, kuna veebruaris täitus 100 aastat Eesti ja Rumeenia diplomaatiliste suhete sõlmimisest.

Kohtumise fookuses olid transatlantilised suhted, Euroopa Liidu ühtsus, suhted Venemaaga ja Venemaa mõjutustegevus. Rumeenia president avaldas kahetsust, et Euroopas puudub tugev ühtsus. Seda kinnitab tema sõnul Euroopa riikide erinev suhtumine Nord Stream projekti, aga samuti suhtumine Hiinasse.

Kohtumisel osalesid ka väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja Eesti-Rumeenia parlamendirühma esimees Erki Savisaar.

Mihkelson tõi kohtumisel esile, et Lääneriigid peavad suhetes Venemaaga muutuma ühtsemaks. Tema sõnul on Eesti ja Rumeenia sugustel riikidel vaja olla aktiivsem ja strateegilisem, et luua kõigile liikmesriikidele parem arusaam, milline on Venemaa tegelikult. Ta viitas ka eilsele Putini ja Bideni kohtumisele ja sõnas, et Euroopa suudab ainult koos Ameerika Ühendriikidega seista vastu Venemaa mõjutustegevusele. „Peame kasutama mehhanisme, mis pidurdaksid oligarhide toetust Venemaa korrumpeerunud võimule,“ ütles Mihkelson.   

Kohtumisel räägiti ka digiriigi arendamise võimalustest. Ratase sõnul on Eesti valmis jagama oma kogemusi Rumeeniaga ja tutvustama erinevaid digitaalseid lahendusi, mis aitaksid kaasa nii tervishoiu, hariduse kui ka teiste avaliku sektori teenuste paremaks pakkumiseks kodanikele. Erkki Savisaar tutvustas Rumeenia poolele Eesti e-riigi teenuseid ja rääkis nende kasulikkusest. Ta mainis, et digiteenuste arendamisel on riigil oluline kaasata erasektor. Samuti puudutati digiteenustega kaasnevaid küberturvalisuse küsimusi ja lahendusi.  

Visiidi fotod (autor: Erik Peinar, Riigikogu)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside